Menu Zamknij

Listopad miesiącem walki z rakiem prostaty!

Rakiem prostaty nazywamy nieprawidłowy rozrost komórek w gruczole krokowym mężczyzny. U młodych mężczyzn prostata jest wielkości orzecha włoskiego, jednak wraz z wiekiem zazwyczaj się powiększa. Starsi mężczyźni mają też większe szanse na zachorowanie na ten rodzaj nowotworu.

Kogo dotyka nowotwór prostaty?

Rak prostaty pojawia się najczęściej u mężczyzn w wieku powyżej 65 lat, jednak zachorować mogą także ludzi młodzi. Zazwyczaj rozwija się powoli, mijają więc lata, zanim nowotwór urośnie na tyle, aby spowodować jakiekolwiek problemy. 

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, leczenie raka prostaty działa najlepiej, gdy zostanie on wykryty wcześnie. Nie wiadomo do tej pory, co powoduje raka prostaty, jednakże wiek, historia rodziny, tryb życia i pochodzenie etniczne wydają się mieć znaczenie.

Jakie są objawy raka prostaty?

Ten rodzaj raka zwykle nie powoduje objawów we wczesnych stadiach. Większość mężczyzn nie wie o chorobie, dopóki nie zostanie ona wykryta podczas profilaktycznych badań w kierunku raka prostaty.

Kiedy pojawiają się symptomy raka, to najczęściej są to problemy z oddawaniem moczu. Ale te same objawy mogą być również spowodowane powiększeniem prostaty, schorzeniem dużo mniej groźnym.

Jak uchronić się przed rakiem prostaty?

Najbardziej rozpowszechnionym testem w kierunku raka prostaty jest badanie krwi na antygen swoisty dla prostaty (PSA). Wysoki poziom PSA może oznaczać nowotwór prostaty, jednak również powiększenie lub infekcję tego gruczołu.

Jeśli PSA pacjenta jest wysokie, może zostać on skierowany na biopsję prostaty, aby ustalić przyczynę wyniku. W czasie biopsji ​​lekarz pobiera próbki tkanek z gruczołu krokowego i wysyła je do laboratorium w celu przetestowania.

Jak leczy się raka prostaty?

Leczenie od rodzaju nowotworu, stopnia jego rozrostu, a także wieku pacjenta wieku i jego ogólnego stanu zdrowia. Niestety, zarówno zabieg chirurgiczny, jak i radioterapia mogą powodować skutki uboczne. Radioterapia najczęściej powoduje problemy z jelitami. Z kolei po operacji usunięcia nowotworu mogą pojawić się problemy z trzymaniem moczu lub osiągnięciem erekcji. 

Dlatego tak ważne jest, aby wykryć raka odpowiednio wcześnie, gdy ryzyko powikłań związanych z leczeniem jest najmniejsze.