USG jamy brzusznej służy do oceny żołądka, wątroby, jelit i śledziony. Badanie to może być stosowane do diagnozowania przyczyny bólu brzucha, nudności lub wymiotów. Czasami służy także do oceny dolnej części pleców, w tym nerek.
USG jamy brzusznej – do czego służy?
USG jamy brzusznej jest często pierwszym badaniem obrazowym stosowanym do oceny i diagnozy źródła ostrego bólu lub urazu w okolicy brzucha i/lub dolnej części pleców oraz niewyjaśnionych problemów z układem pokarmowym.
To badanie stosuje się, aby zdiagnozować takie schorzenia, jak:
- blokady jelitowe;
- perforacja żołądka lub jelita;
- spożycie ciał obcych;
- guzy usytuowane w jamie brzusznej;
- inne choroby żołądka, trzustki, śledziony lub jelit.
Ultrasonograf jamy brzusznej może być również użyty, aby pomóc w prawidłowym umieszczeniu cewników i rurek używanych do karmienia lub do odbarczenia narządów lub w czasie zabiegów takich jak gastroskopia, dla lepszego obrazowania umiejscowienia sondy.
Przebieg badania USG jamy brzusznej
Pacjent zostaje poproszony o odsłonięcie brzucha i położenie się na plecach na specjalnym fotelu lub kozetce. Na badany obszar ciała nakłada się żel na bazie wody. Lekarz przykłada głowicę ultrasonografu do skóry i przesuwa ją, aż przechwyci pożądane obrazy.
Badanie to zazwyczaj nie powoduje się dyskomfortu. Jeśli jednak z jakiegoś powodu pacjent jest wrażliwy na dotyk, może odczuwać ucisk lub nawet ból. Tą samą głowicą można także wykonać ultrasonografię dopplerowską, jeśli to konieczne.
Po zakończeniu obrazowania lekarz zetrze żel ze skóry. Resztki żelu mogę sprawić, że wyda się ona wilgotna, jednak szybko wysychają i nie plamią ani nie odbarwiają odzieży.
Jak się przygotować do badania?
W przypadku badania wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i trzustki pacjent zostać poproszony o zjedzenie beztłuszczowego posiłku 12 godzin przed wykonaniem USG, a następnie zachowanie postu. Jeśli badane są nerki, lekarz może zalecić wypicie czterech do sześciu szklanek płynu na około godzinę przed badaniem, aby napełnić pęcherz. Jeśli badanie obejmuje jelita, może być konieczne unikanie jedzenia przez 8 do 12 godzin, aby uniknąć gromadzenia się gazów. W przypadku USG aorty także zaleca się zachować post przez kilkanaście godzin.
Jak działa ultrasonografia?
Obrazowanie ultradźwiękowe wykorzystuje tę samą technikę, co sonary. Kiedy fala dźwiękowa uderza w obiekt, odbija się echem . Mierząc długość tych fal można określić, jak daleko znajduje się obiekt, a także jego rozmiar, kształt i konsystencję. Można także stwierdzić, czy obiekt jest stały, czy wypełniony płynem.
Lekarze używają ultradźwięków do wykrywania zmian w wyglądzie narządów, tkanek i naczyń krwionośnych oraz do wykrywania nieprawidłowych mas wewnątrz ciała, takich jak guzy. Kiedy głowica jest dociskana do skóry, wysyła do ciała impulsy niesłyszalnych fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Gdy fale odbijają się od organów wewnętrznych, płynów i tkanek, wrażliwy odbiornik w głowicy rejestruje zmiany wysokości i kierunku dźwięku. Komputer mierzy te charakterystyczne fale i wyświetla je jako obrazy w czasie rzeczywistym na monitorze.
Ultrasonografia dopplerowska, specjalna technika ultradźwiękowa, mierzy kierunek i prędkość komórek krwi podczas ich przemieszczania się przez naczynia. Ruch komórek krwi powoduje zmianę wysokości odbitych fal dźwiękowych (tzw. efekt Dopplera). Komputer zbiera i przetwarza dźwięki oraz tworzy wykresy lub kolorowe obrazy przedstawiające przepływ krwi przez naczynia krwionośne.