Menu Zamknij

Jak sobie radzić z objawami alergii na pyłki?

Wiosna to nie tylko pierwsze promienie słońca i ciepło. Dla wielu osób to także czas, kiedy przebywanie na świeżym powietrzu może wiązać się z szeregiem niepożądanych objawów. Katar, podrażnienie gardła, pieczenie i łzawienie oczu, zmiany skórny oraz uczucie zmęczenia – to najczęstsze symptomy, które towarzyszą alergikom w okresie wiosennym. Może to skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób można radzić sobie z objawami alergii na pyłki? Czy domowe sposoby są skuteczne? Kiedy warto udać się do specjalisty po pomoc?

Jakie pyłki powodują alergię?

Problem alergii dotyka coraz więcej osób. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu były one głównie domeną okresu dzieciństwa. Obecnie jednak coraz częściej można spotkać dorosłych alergików, którzy co roku borykają się z uciążliwymi objawami alergicznymi.

Pylenie roślin na dobre rozpoczyna się wiosną. Jeżeli jednak warunki pogodowe temu sprzyjają, może ono potrwać od lutego aż do października. Jakie pyłki mogą uczulać? Najczęściej są to:

  • Pyłki traw są najbardziej aktywne od maja do lipca.
  • Pyłki chwastów są uciążliwe dla alergików zwłaszcza w okresie letnim. Jednym z chwastów szczególnie aktywnych jest bylica. W jej przypadku stężenie wynosi nawet 500 ziaren pyłku na metr sześcienny.
  • Pyłki drzew – tutaj prym wiedzie leszczyna, chociaż są i inne gatunki, które mogą uczulać. Popularnymi alergenami są kwitnące olcha, brzoza, topola, jesion i dąb. Pierwsze objawy alergii na pyłki drzew można zaobserwować już w lutym.

Trawy, chwasty i drzewa występują nie tylko na obszarach wiejskich, łąkach czy terenach leśnych. Można je również spotkać na przedmieściach oraz w centrach miast. Alergik narażony jest na działanie pyłków praktycznie wszędzie.

Jakie są objawy alergii na pyłki?

Alergia na pyłki jest alergią wziewną. Alergen przedostaje się do organizmu drogami oddechowymi. Objawy najczęściej pojawiają się gwałtownie i mogą towarzyszyć przez cały okres pylenia roślin. Wśród typowych symptomów alergii na pyłki wymienia się:

  • katar sienny (alergiczny nieżyt nosa) – to wodnista, obfita wydzielina z nosa, towarzyszy mu świąd nosa oraz uczucie nieprzyjemnego spływania wydzieliny na tylnej ścianie gardła,
  • kichanie,
  • uczucie zatkanego nosa,
  • czasowe upośledzenie węchu,
  • drapanie w gardle,
  • zapalenie spojówek – oczy są zaczerwienione, zaczynają łzawić, pojawia się widoczny obrzęk,
  • napady kaszlu (astma alergiczna) – kaszel może być tak gwałtowny, że utrudni normalne oddychanie,
  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • dolegliwości na tle żołądkowym,
  • objawy skórne, w tym pokrzywka lub wysypka (może im towarzyszyć świąd),
  • może wystąpić również podwyższona temperatura ciała,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
  • bóle głowy.

Wszystkie powyższe objawy mogą negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie, powodując osłabienie i zmęczenie. Mogą pojawić się od razu po kontakcie z alergenem lub po jakimś czasie.

Jak naturalnie radzić sobie z objawami alergii na pyłki?

Istnieje kilka domowych sposobów, które pozwalają złagodzić objawy alergii. Warto z nich skorzystać w momencie intensywnego kwitnienia traw, chwastów oraz drzew. Jedną z podstawowych metod jest ograniczenie ekspozycji na alergeny. Należy wówczas jak najmniej przebywać na świeżym powietrzu. Podczas jazdy samochodem nie powinno się otwierać okien, a w czasie pobytu na zewnątrz warto korzystać z okularów przeciwsłonecznych. Po powrocie umyjmy dokładnie ręce oraz twarz.

Nie zaleca się suszenia ubrań na świeżym powietrzu, ponieważ pyłki mogą wniknąć w ich strukturę. To samo dotyczy wietrzenia pościeli. Jeżeli wychodzimy na zewnątrz, warto rozważyć codzienne mycie włosów. Również i w nie mogą wnikać pyłki. Gdy chcemy udać się na spacer, wybierajmy tereny, na których nie ma zbyt wielu pylących roślin. Dobrym pomysłem jest także wyjście po deszczu. Osoby aktywne fizycznie powinny wybierać poranne ćwiczenia – gdy rośliny spowite są jeszcze rosą.

Alergicy muszą zwrócić szczególną uwagę na swoją dietę. Produkty z dużą ilością cukru, soli czy też tłuszczu negatywnie wpływają na równowagę bakterii jelitowych. Rezygnacja lub ograniczenie ich w jadłospisie pomaga wzmocnić funkcje obronne organizmu, a także zmniejszyć objawy alergiczne. Zaleca się wyeliminowanie z diety mleka krowiego, które może zaostrzać symptomy. Układ odpornościowy naturalnie wzmocni m.in. czosnek oraz olej z czarnego kminku.

Mile widziane jest wietrzenie mieszkania. Je jednak należy wykonywać wieczorem, najwcześniej po godzinie 19:00. Nie wolno zapominać o regularnym sprzątaniu mieszkania, aby pozbywać się nagromadzonych alergenów. Pomocne może okazać się zamontowanie filtra powietrza w mieszkaniu oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia w pomieszczeniu.

Czasami lekarze zalecają zmianę klimatu. Stąd też tak dużą popularnością cieszą się, chociażby wyjazdy nad morze lub w góry. Są to miejsca, w których teoretycznie stężenie pyłków powinno być najniższe.

Poziom stężenia alergenów w powietrzu można sprawdzić w kalendarzu pylenia roślin. Jeżeli wiemy, na co jesteśmy uczuleni – to właśnie w okresie największej aktywności alergenu powinniśmy stosować się do powyższych wskazówek.

Jakie leki na objawy alergii są skuteczne?

W walce z objawami alergii mogą sprawdzić się leki – zarówno te dostępne na receptę, jak i bez recepty. Co może pomóc na objawy alergii na pyłki?

  • Sól fizjologiczna – w formie sprayu oraz płukanek do nosa. Jej zadaniem jest nawilżenie przewodów nosowych, co pomaga złagodzić symptomy.
  • Leki przeciwhistaminowe – w formie doustnej lub do nosa. Tabletki pomagają łagodzić ogólne objawy alergii, natomiast spray do nosa łagodzą symptomy dotykające nos. Niektóre z leków mogą wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, w tym m.in. sennością czy suchością śluzówek.
  • Sterydy – może przepisać lekarz, gdy objawy są znacznie nasilone. Ich zadaniem jest walka ze wszystkimi symptomami alergii. Występują w formie tabletek, inhalatorów, aerozoli do nosa oraz zastrzyków. Ich stosowanie może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych, w tym podniesionego ciśnienia krwi oraz przyrostem masy ciała.

Czy warto zdecydować się na leczenie odczulające?

Leczenie odczulające, czyli immunoterapia, to stopniowe podawanie pacjentowi niewielkich dawek alergenów. W ten sposób może on uodpornić się na czynniki, które wywołują u niego alergię. Organizm nie traktuje danej substancji jako zagrożenie i nie uruchamia mechanizmu obronnego w postaci symptomów alergicznych.

Leki odczulające występują w formie zastrzyków przeciwalergicznych oraz tabletek podjęzykowych. Należy je przyjmować wyłącznie pod kontrolą alergologa. Aby możliwe było zastosowanie immunoterapii, konieczne jest wykonanie testów skórnych lub badania krwi.

Leczenie odczulające może trwać nawet kilka lat – aż do całkowitego wyleczenia. Warto jednak zdecydować się na to rozwiązanie, gdy objawy alergiczne nie pozwalają normalnie funkcjonować.

Alergia na pyłki skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zamiast cieszyć się piękną pogodą, czasem spędzanym na zewnątrz w gronie znajomych lub rodziny, trzeba ograniczyć swoją aktywność na świeżym powietrzu. Lekarz alergolog pomoże wybrać odpowiedni dla Ciebie sposób walki z objawami alergicznymi. Warto udać się do niego na konsultację, gdy alergia daje się we znaki.