Menu Zamknij

Badania na wiosnę. Sprawdź co i dlaczego warto zbadać po zimie?

Jesień i zima to dla naszych organizmów trudny czas. Krótsze dni, niewiele słońca, nieprzyjemna pogoda, mniej aktywności fizycznej, bardziej kaloryczna dieta – wszystko to może odbić się na stanie zdrowia. Dlatego wiosną warto zadbać o siebie i zgłosić się do CM Judyta na kilka podstawowych badań laboratoryjnych.

Po długich miesiącach jesieni i zimy w końcu nadszedł czas, w którym zaczynamy być bardziej aktywni, zdrowiej się odżywiamy i częściej planujemy zmianę stylu życia. Wiosenną odnowę organizmu warto zacząć od kilku podstawowych badań laboratoryjnych, dzięki którym można sprawdzić, w jakiej kondycji zdrowotnej się znajdujemy.

  1. Morfologia
    Jest to podstawowe badanie krwi, dzięki któremu można szybko uzyskać ogólną ocenę stanu zdrowia. W ramach morfologii określa się m.in. poziom czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi, stężenie hemoglobiny czy hematokryt. Morfologia pozwala wykryć ewentualne stany zapalne, choroby przewlekłe, anemię i inne nieprawidłowości.
  1. Stężenie witaminy D
    Głównym źródłem witaminy D dla organizmu człowieka jest synteza skórna pod wpływem promieniowania słonecznego. Niestety, w naszych szerokościach geograficznych jesienią i zimą powszechne są niedobory witaminy D u ludzi, a dowiedziono, że niskie stężenie witaminy D zwiększa ryzyko występowania osteoporozy i krzywicy, łączy się je także z cukrzycą, chorobami krążenia, schorzeniami autoimmunologicznymi, a nawet nowotworami. Badanie poziomu witaminy D pozwala podjąć decyzję o ewentualnej suplementacji tej substancji.
  1. Poziom cholesterolu
    Zima to czas, w którym jemy więcej, a dodatkowo bardziej kalorycznie i tłusto. Nie jest to nic dziwnego, bo nasz organizm potrzebuje więcej energii, by utrzymywać prawidłową temperaturę, ale po zimie warto sprawdzić, czy bardziej kaloryczna dieta nie spowodowała niepokojącego wzrostu poziomu cholesterolu we krwi. Jest to niestety główny czynnik ryzyka rozwoju miażdżycy, chorób serca i udarów mózgu.
  1. Poziom cukru we krwi
    Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych, do rozwoju której przyczynia się m.in. nieprawidłowa dieta i brak ruchu, jest cukrzyca. Wiosną warto więc zbadać poziom cukru we krwi – jego podwyższony poziom może świadczyć również o zaburzeniach pracy nadnerczy, przysadki oraz chorobach trzustki, a zbyt niski poziom – m.in. o niedoczynności tarczycy.
  1. Badanie ogólne moczu
    Bardzo przydatne w ogólnej ocenie stanu zdrowia jest również badanie moczu. Pozwala ono na diagnostykę m.in. chorób dróg moczowych, nerek i wątroby, a także cukrzycy i zapalenia trzustki, Umożliwia również wykrywanie specyficznych markerów różnego rodzaju stanów zapalnych oraz schorzeń. 

Te i inne badania laboratoryjne znajdują się w ofercie naszego CM Judyta. Skontaktuj się z nami i umów na swój wiosenny przegląd zdrowia.