Test obciążenia glukozą – znany również jako doustny test tolerancji glukozy, test DTTG lub OGTT – to badanie wykonywane na podstawie próbki krwi pacjenta w kierunku diagnostyki cukrzycy, także ciążowej.
Test obciążenia glukozą to badanie, które można porównać do próby prowokacyjnej – w jego trakcie sprawdza się, jak organizm radzi sobie z dostarczeniem mu nagłych dużych dawek glukozy i jak szybko jej stężenie powraca do wyjściowej wartości. Dzięki temu zdiagnozować można zaburzenia gospodarki węglowodanowej oraz choroby, takie jak cukrzyca typu I, cukrzyca typu II oraz cukrzyca ciążowa.
Test obciążenia glukozą – kiedy się go wykonuje?
Test obciążenia glukozą wykonuje się u pacjentów, u których tradycyjny pomiar poziomu cukru we krwi wykazuje wartości podwyższone (pomiędzy 100 a 125 mg/dl), a także u osób, u których wyniki badania są prawidłowe, ale występują inne objawy kliniczne sugerujące cukrzycę, takie jak:
- silne pragnienie,
- przewlekłe zmęczenie i senność,
- zwiększone ilości oddawanego moczu,
- suchość w ustach,
- nagła utrata masy ciała,
- trudności z gojeniem się ran.
Test obciążenia glukozą wykonuje się ponadto u kobiet w ciąży w celach profilaktycznych – dla potwierdzenia lub wykluczenia cukrzycy ciążowej, będącej zagrożeniem zarówno dla matki, jak rozwijającego się dziecka.
Test obciążenia glukozą – jak się przygotować?
Przed badaniem DTTG nie trzeba zmieniać diety, zwłaszcza pod kątem ilości spożywanych węglowodanów – ich nagłe ograniczenie mogłoby bowiem zafałszować wynik testu. Na badanie należy się zgłosić na czczo (8-12 godzin po ostatnim posiłku), dlatego najczęściej wykonuje się je w godzinach porannych.
Gdy pacjent stawia się laboratorium, pobiera się od niego próbkę krwi i oznacza poziom glukozy na czczo. Następnie musi on wypić około 250 ml wody, w której rozpuszczona jest dawka glukozy adekwatna do masy ciała pacjenta – po dwóch godzinach ponownie pobiera się od niego krew i oznacza poziom glukozy. U kobiet ciężarnych oznaczenie poziomu glukozy następuje także po godzinie, a u niektórych pacjentów – jeśli są takie wskazania – nawet po trzech lub czterech godzinach.
Test obciążenia glukozą – jak interpretować wyniki?
Interpretacji wyników testu obciążenia glukozą dokonuje zawsze lekarz, ale można ogólnie stwierdzić, że u pacjentów, u których poziom glukozy na czczo wynosi od 100 do 125 mg/dl, zaś po dwóch godzinach – od 140 do 199 mg/dl diagnozuje się stan przedcukrzycowy. U osób, u których drugi pomiar wynosi więcej niż 200 mg/dl, rozpoznawana jest cukrzyca.
Test obciążenia glukozą wykonujemy w CM Judyta – pacjentów potrzebującego tego typu diagnostyki zapraszamy do kontaktu -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.