Podczas comiesięcznego samobadania wyczułaś w piersi zgrubienie lub guzek? Oczywiście nie od razu musi to być złośliwy nowotwór, ale nie wolno zlekceważyć tego objawu! Koniecznie umów się na konsultacje do chirurga onkologa.
Samobadanie piersi to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. Każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, najlepiej raz w miesiącu, tuż po zakończeniu menstruacji. Jest ono naprawdę proste – wystarczy stanąć bez biustonosza przed lustrem, dokładnie obejrzeć piersi pod kątem zmian w kształcie i rozmiarze, a następnie wymasować każdą pierś opuszkami palców, robiąc okręgi od brodawki sutkowej aż do obwodu piersi. Sprawdzić należy także okolice dołów pachowych. Niepokojące zgrubienia i guzki powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem.
Konsultacje z chirurgiem onkologiem – nie lekceważ zmian!
Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w naszym kraju – szacuje się, że co roku jest diagnozowany u około 20 tys. Polek. Oczywiście nie każdy guzek w piersi to rak – u wielu pań występują bowiem np. włókniaki, tłuszczaki i torbiele. Każda niepokojąca zmiana wykryta podczas samobadania powinna być jednak skonsultowana z lekarzem.
Co robić w takiej sytuacji? Można zgłosić się do lekarza POZ, który wystawi skierowanie do chirurga onkologa. Specjalista z pewnością zleci badania obrazowe – np. USG piersi albo mammografię. Może wykonać również biopsję, czyli pobranie wycinka zmiany i poddanie jej analizie histopatologicznej. Badanie pozwala jednocześnie określić, czy zmiana ma charakter złośliwy i wdrożyć odpowiednie metody leczenia.
Niezłośliwe zmiany, np. włókniaki i torbiele, o ile nie powodują dolegliwości, usuwa się rzadko. Z kolei raka piersi można skutecznie leczyć, i to nawet mało agresywnymi metodami – pod warunkiem, że został wykryty na wczesnym etapie rozwoju.