Menu Zamknij

Wizyta u kardiologa – dlaczego każdy powinien ją odbyć?

Według danych GUS-u, choroby serca i układu krążenia są wciąż najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce – częstszą nawet niż nowotwory oraz schorzenia układu oddechowego. Choroby układu krążenia mogą rozwijać się latami i przez długi czas nie dawać charakterystycznych objawów – dlatego tak ważne są regularne wizyty profilaktyczne u kardiologa.

Jak informuje GUS, choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika natomiast, że najwięcej – bo około 40 tys. rocznie – notuje się zgonów spowodowanych chorobą niedokrwienną serca. Około 30 tys. Polaków co roku zabija miażdżyca, zaś około 15 tys. – zawały serca i udary mózgu.

Liczby te pokazują, jakim zagrożeniem są choroby układu krążenia i jak istotna jest profilaktyka. Jej kluczowym elementem są regularne wizyty u kardiologa.

Kiedy należy zgłosić się do kardiologa?

Przyjmuje się, że przynajmniej raz w roku w celach profilaktycznych do kardiologa powinny zgłaszać się osoby już po ukończeniu 40.-45. roku życia. Pacjenci starsi, z występującymi już epizodami sercowymi oraz z grup ryzyka (czyli m.in. z podwyższonym poziomem cholesterolu, z nadciśnieniem, nadwagą i otyłością, palacze) powinni znajdować się pod stałą opieką kardiologa – a to może oznaczać wizyty nawet co 3-4 miesiące.

Oczywiście na konsultacje z kardiologiem należy zgłosić się za każdym razem, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, takie jak:

  • duszności,
  • zwiększona męczliwość,
  • kołatanie, arytmia, nierówna praca serca,
  • zawroty głowy,
  • uczucie dyskomfortu, ucisku, bólu w klatce piersiowej,
  • przydarzające się zasłabnięcia i omdlenia.

Warto pamiętać, że choroby serca i układu krążenia mogą długo rozwijać się bez charakterystycznych objawów, więc warto pamiętać o profilaktyce!

Kardiologia w CM Judyta

Konsultacje z doświadczonym specjalistą kardiologii znajdują się w ofercie naszego CM Judyta. Na miejscu można też u nas wykonać echo serca, badanie Holter EKG i Holter ciśnieniowy. Pomagamy osobom z grup podwyższonego ryzyka, seniorom i pacjentom z już zdiagnozowanymi chorobami serca. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę -> https://www.cmjudyta.pl/poradnie/poradnia-kardiologiczna/.