Wiosna to czas, gdy dość powszechnie dają o sobie znać alergie – najczęściej na różnego rodzaju trawy, pyłki drzew, krzewów i kwiatów. Niestety, często bywa tak, że nie wiemy o swojej alergii – dlatego wszelkie niepokojące objawy sugerujące jej występowanie warto skonsultować z lekarzem. Dobrze jest też wiedzieć, co zrobić, gdy jesteśmy świadkami wstrząsu anafilaktycznego.
Alergie zalicza się do grona chorób cywilizacyjnych – diagnozuje się je u dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Wiosna to z kolei czas, kiedy alergie manifestują się nader często. To właśnie wtedy zaczynają kwitnąć trawy i kwiaty, pylą krzewy i drzewa. Oczywiście zdarza się również tak, że niespodziewanie zauważamy u siebie objawy alergii kontaktowych albo pokarmowych – wielu z nas nie wie, że ma alergię i może ona się zamanifestować nawet w wieku dorosłym.
Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Na zaczerwienienie i szczypanie oczu, napady kaszlu, obrzęk nosa, ataki kichania i obfitą wydzielinę z nosa – to sugeruje alergię wziewną, zwłaszcza w okresie wiosennym. Bóle brzucha, wzdęcia i biegunka to najczęstsze objawy alergii pokarmowych, a obrzęki skórne i wysypki – alergii kontaktowych.
Jeśli symptomy tego typu nie są bardzo nasilone, można sobie pomóc poprzez przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych. Złagodzą one dolegliwości i dadzą czas, by umówić się do alergologa – lekarz zleci wykonanie odpowiednich testów, które pozwolą ustalić, na jakie konkretnie alergeny uczulony jest pacjent. A to umożliwia np. unikanie danych składników w żywności.
Pierwsza pomoc we wstrząsie anafilaktycznym
Bardzo niebezpiecznym stanem, zagrażającym zdrowiu i życiu, jest wstrząs anafilaktyczny, czyli nagła, szybko postępująca reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Najczęściej dochodzi do niego po użądleniu przez osę, zjedzeniu pokarmu z alergenem lub podaniu leku pacjentowi, który nie wie, że jest uczulony na jeden z jego składników.
Wstrząs anafilaktyczny rozwija się bardzo szybko, gwałtownie, dając objawy m.in. w obrębie skóry, układu oddechowego i układu krążenia. Zalicza się do nich:
- pokrzywka skórna,
- obrzęk ust, języka i gardła,
- kaszel, duszności,
- nudności, bóle brzucha,
- obniżenie ciśnienia.
U osoby ze wstrząsem anafilaktycznym może dość do problemów z krążeniem, utraty przytomności, zatrzymania akcji serca, a nawet do zgonu. Dlatego tak ważna jest pierwsza pomoc – jeśli jest taka możliwość, pacjentowi należy podać domięśniowo w zewnętrzną powierzchnię uda adrenalinę (osoby z ciężką alergią często noszą ampułkę z adrenaliną przy sobie, właśnie na wypadek nagłych sytuacji), a jeśli nie – ułatwić mu oddychanie, zadzwonić po pogotowie i do przybycia pomocy kontrolować czynności życiowe.
Bez względu na to, czy objawy alergii obserwujemy u siebie sezonowo, czy całorocznie, należy udać się do alergologa i wykonać testy alergiczne – po to, by wiedzieć, na co jesteśmy uczuleni i czego unikać w codziennej diecie, funkcjonowaniu itp. Na konsultacje z doświadczonym alergologiem zapraszamy oczywiście do naszego CM Judyta – nie czekaj i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie.