Menu Zamknij

Jak najszybciej dostać się do lekarza NFZ?

Lekarz NFZ – zwany również lekarzem POZ, lekarzem rodzinnym albo lekarzem pierwszego kontaktu – jest dla wszystkich pacjentów podstawowym elementem systemu ochrony zdrowia. Każda osoba ubezpieczona (oraz zgłoszeni przez osobę ubezpieczoną członkowie rodziny) mają prawo wybrać swojego lekarza NFZ i bezpłatnie korzystać z jego pomocy. Przypominamy, jak złożyć odpowiednią deklarację.

Kluczowym elementem powszechnego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce jest tzw. Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ). Polega ona na tym, że każda osoba ubezpieczona, a także zgłoszeni przez nią do ubezpieczenia członkowie rodziny, może bezpłatnie korzystać ze świadczeń lekarza POZ, zwanego także lekarzem NFZ, lekarzem rodzinnym albo lekarzem pierwszego kontaktu.

Lekarz POZ zajmuje się kompleksową opieką nad pacjentami – przeprowadza podstawowe badania, diagnozuje najbardziej rozpowszechnione choroby, wystawia recepty i zwolnienia lekarskie, kwalifikuje i wykonuje szczepienia, kieruje do specjalistów i do szpitali, kieruje leczeniem chorób przewlekłych itp.

Każdy pacjent dokonuje wyboru lekarza POZ sam – może to zrobić na dwa sposoby: stacjonarnie oraz online (przez Internetowe Konto Pacjenta).

Jak złożyć deklarację do lekarza POZ?

Aby złożyć w CM Judyta deklarację wyboru lekarza NFZ, należy pobrać odpowiednią deklarację, wydrukować ją, wypełnić i przynieść do rejestracji naszej placówki (deklarację można również otrzymać i wypełnić na miejscu, bezpośrednio w rejestracji). 

Wyboru lekarza POZ można dokonać również online, przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). W tym celu należy:

  • zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta,
  • wejść w „Moje konto”
  • na dole strony pod hasłem „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)” znaleźć właściwą pozycję i kliknąć „Wypełnij deklarację”,
  • po wybraniu placówki/przychodni wybrać lekarza i zatwierdzić.

Zmiana powinna nastąpić w ciągu 7 najbliższych dni. Co ważne, wybierając lekarza NFZ nie trzeba wypisywać się z poprzedniej przychodni. Lekarza POZ można zmienić bezpłatnie dwa razy w roku. Każda kolejna zmiana wiąże się z opłatą w wysokości 80 zł.

W CM Judyta zapewniamy kompleksową opiekę doświadczonych lekarzy rodzinnych, dostęp do różnego rodzaju badań laboratoryjnych oraz diagnostycznych. Skontaktuj się z nami i dołącz do grona naszych pacjentów.