Jednym z najczęściej występujących wśród kobiet nowotworów złośliwych jest rak szyjki macicy. Warto przypomnieć o kluczowych zasadach profilaktyki tej choroby.
Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym wśród kobiet na całym świecie. W Polsce co roku diagnozuje się około 3 tys. przypadków raka szyjki macicy, najczęściej wśród kobiet między 35. a 59. rokiem życia. Niestety, choroba ta jest obarczona wysokim odsetkiem zgonów, a to dlatego że diagnozuje się ją w zaawansowanych stadiach, gdy trudno o skuteczne leczenie.
Rak szyjki macicy – przyczyny i objawy
Istnieje wiele czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Znajdują się wśród nich wiek oraz indywidualne predyspozycje genetyczne, jak i czynniki zewnętrzne: zakażenie niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), przebyte wcześniej infekcje dróg rodnych, palenie papierosów oraz liczne porody.
Niestety, rak szyjki macicy rozwija się powoli i podstępnie, a pacjentki mogą przez długi czas nie odczuwać żadnych charakterystycznych objawów. Wśród symptomów, które powinny skłonić do wizyty u ginekologa, wymienić należy:
- dolegliwości bólowe w podbrzuszu o nieustalonym pochodzeniu,
- plamienia i krwawienia z dróg rodnych,
- upławy o nieprzyjemnym zapachu.
Rak szyjki macicy – najważniejsza profilaktyka
Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem HPV – dochodzi do tego głównie podczas stosunków seksualnych, zarówno waginalnych, jak i oralnych oraz analnych. Od pewnego czasu dostępne są jednak szczepionki przeciw wirusowi HPV, skutecznie chroniące przez najbardziej onkogennymi typami wirusa – 16 oraz 18. Eksperci zalecają, by podawać je nastoletnim dziewczętom i chłopcom przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, a także młodym kobietom i mężczyznom. Na razie w Polsce szczepienia przeciw HPV są płatne, ale trwają już prace nad ich pełną refundacją dla niektórych grup wiekowych.
W przypadku dorosłych kobiet najważniejszym elementem profilaktyki są badania – przede wszystkim cytologia, czyli analiza laboratoryjna komórek pobranych z szyjki macicy. Pozwala ona wykryć zarówno niegroźne stany zapalne, jak i stany przednowotworowe i nowotwory. Na badanie należy zgłaszać się regularnie, co najmniej raz na dwa lata, a w przypadku większego ryzyka zachorowania – nawet co rok. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest uleczalny! Badania cytologiczne oraz konsultacje z doświadczonym specjalistą ginekologii znajdują się w ofercie CM Judyta. Zachęcamy, aby zadbać o swoje zdrowie -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.