Menu Zamknij

Fala uderzeniowa w rehabilitacji

Fala uderzeniowa to zabieg rehabilitacyjny, w trakcie którego wykorzystuje się właściwości fali akustycznej o krótkim czasie narastania oraz dużym ciśnieniu. Energia takiej fali wnika w głębsze tkanki organizmu, gdzie wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i regeneracyjne. Dzięki temu znajduje zastosowanie w leczeniu wielu urazów i chorób w obrębie układu ruchu.

Fala uderzeniowa, określana również skrótem SWT (Shock Wave Therapy), to zabieg opierający się na właściwościach fali akustycznej o krótkim czasie narastania i wysokim ciśnieniu. Fala – poprzez specjalny aplikator – wysyłana jest w ściśle określoną partię ciała, gdzie uwalnia energię, która wpływa na pracę zakończeń nerwowych i blokuje odczuwanie bólu, stymuluje naturalne procesy naprawcze, pobudza produkcję kolagenu, poprawia krążenie oraz rozluźnia napięte włókna mięśniowe.

Fala uderzeniowa – wskazania i przeciwwskazania

Wszystko to sprawia, że fala uderzeniowa znajduje zastosowanie w leczeniu wielu kontuzji i chorób w obrębie układu ruchu, takich jak:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zespoły bólowe stawów kręgosłupa,
  • stany po urazach w obrębie układu ruchu (zwichnięcia, skręcenia, naderwania),
  • ostroga piętowa,
  • kolano biegacza i kolano skoczka,
  • łokieć golfisty i łokieć tenisisty,
  • zespół bolesnego barku,
  • zapalenie ścięgna Achillesa.

Fala uderzeniowa jest ogólnie bardzo bezpiecznym zabiegiem rehabilitacyjnym, ale – tak jak w przypadku właściwie każdej procedury medycznej – istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Znajduje się wśród nich m.in. ciąża i okres karmienia, użytkowanie rozrusznika serca, choroba nowotworowa oraz obecność ran i owrzodzeń w miejscu planowanego zabiegu.

Fala uderzeniowa – jak przebiega?

Fala uderzeniowa nie wymaga szczególnych przygotowań – należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie, pozwalające łatwo odsłonić miejsce poddawane zabiegowi. W zależności od partii ciała, zabieg wykonuje się w pozycji siedzącej lub leżącej – fizjoterapeuta nakłada na skórę pacjenta specjalny żel i przykłada głowicę emitującą falę. Cała procedura trwa około 10 minut – działanie przeciwbólowe odczuwane jest w zasadzie od razu, ale zazwyczaj wykonuje się serię kilku zabiegów w odstępie kilku dni. 

Zabieg fali uderzeniowej znajduje się w ofercie naszego CM Judyta. Pacjentów wymagających tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.