Menu Zamknij

Kiedy pójść z dzieckiem pierwszy raz do dentysty?

O zęby dziecka należy dbać od pierwszych dni jego życia. Obejmuje to zarówno higienę jamy ustnej maluszka, jak i regularne wizyty u dentysty. Na pierwszą wizytę najlepiej zgłosić się, gdy u dziecka rozpoczyna się proces ząbkowania.

O zdrowie jamy ustnej u dziecka trzeba dbać od pierwszych dni jego życia, nawet gdy nie ma ono jeszcze ząbków. Początkowo higiena ogranicza się do regularnego przemywania bezzębnych wałów dziąsłowych – najlepiej robić to po każdym karmieniu. Wystarczy zawinąć na palec kawałek czystej gazy zwilżonej letnią wodą lub naparem z rumianku i delikatnie przetrzeć dziąsła dziecka. Dzięki temu można oczyścić je z pozostałości pokarmów, a dziecko przyzwyczaja się do uczucia manipulacji w jamie ustnej.

Pierwsza wizyta u dentysty – gdy zaczyna się ząbkowanie

Gdy u maluszka zaczynają się pojawiać pierwsze ząbki – a dzieje się to zazwyczaj około 6-8 miesiąca życia – higienę należy rozszerzyć o delikatne szczotkowanie przy użyciu specjalnych silikonowych szczoteczek zakładanych na palec z bardzo miękkim włosiem.

Jest to również najlepszy czas na pierwszą wizytę u dentysty. Lekarz sprawdzi stan zdrowia jamy ustnej u dziecka i skontroluje czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo. Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u dentysty jest także rozmowa z rodzicami – stomatolog podpowie, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej u dziecka, w jaki sposób przygotować się do kolejnych wizyt i jak zapobiegać próchnicy butelkowej, czyli dość często występującej chorobie jamy ustnej u dzieci.

Oczywiście początek procesu ząbkowania jest terminem umownym jeśli chodzi o pierwszą wizytę u dentysty. Może ona się odbyć wcześniej jeśli rodzice zauważą jakiekolwiek niepokojące objawy. Do stomatologa należy również zgłosić się jeśli proces ząbkowania nie rozpoczyna się do 12. miesiąca życia dziecka.

Wizyty z dzieckiem u dentysty – podstawa profilaktyki

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, na wizyty kontrolne do dentysty należy zgłaszać się mniej więcej co pół roku. Gdy dziecko jest już starsze i bardziej zainteresowane otaczającym je światem, przeprowadzona powinna zostać wizyta adaptacyjna – w jej trakcie dziecko może lepiej przyjrzeć się gabinetowi, obejrzeć znajdujące się tam urządzenia, zapytać lekarza do czego służą. Taka wizyta jest przygotowaniem dziecka do kolejnych regularnych badań, zabiegów profilaktycznych (lakowanie, lakierowanie, fluoryzacja) oraz leczenia jeśli pojawi się taka konieczność.

Poradnia stomatologii dziecięcej posiadająca podpisaną umowę z NFZ-em znajduje się w CM Judyta przy ul. Pruszkowskiej 52. Więcej informacji o zakresie jej działalności oraz zapisach na wizyty znaleźć można tutaj -> https://www.cmjudyta.pl/poradnie/poradnia-stomatologiczna-dzieci/.