Menu Zamknij

Masaż leczniczy – dlaczego warto z niego skorzystać?

Masaż leczniczy to metoda fizjoterapii, która polega na wpływaniu na tkanki ciała poprzez różnego rodzaju uciski, chwyty, ugniatanie czy poklepywanie. Wykonuje się go w celu zapobiegania urazom i chorobom, poprawy kondycji ciała, łagodzenia objawów chorób czy przyspieszenia rehabilitacji. Na masaże lecznicze wykonywane przez doświadczonych rehabilitantów zapraszamy do naszego CM Judyta.

Masaż leczniczy to szereg czynności – uciskanie, chwytanie, ugniatanie, gładzenie, poklepywanie – poprzez które rehabilitant mechanicznie wpływa na skórę i tkanki podskórne, mięśnie, powięź, ścięgna, więzadła, stawy, a nawet układ nerwowy, krwionośny i limfatyczny. Jego celem, w zależności od indywidualnego stanu pacjenta, może być zmniejszenie ryzyka występowania chorób i kontuzji, łagodzenie ich objawów, przyspieszanie powrotu do zdrowia po przebytych chorobach czy operacjach, utrzymywanie zdrowia i sprawności pacjenta na najwyższym możliwym poziomie. Warto pamiętać, że granica między masażem typowo leczniczym a np. masażem relaksacyjnym czy sportowym jest bardzo płynna. U wielu pacjentów, u których wykonuje się masaż leczniczy, dochodzi również do relaksacji umysłowej, odprężenia i redukcji stresu.

Masaż leczniczy – dla kogo?

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Bywa on przeprowadzany u pacjentów:

  • z urazami i dysfunkcjami narządu ruchu (złamania, skręcenia, zwichnięcia),
  • z chorobą zwyrodnieniową stawów,
  • ze zmianami przeciążeniowymi i chorobami kręgosłupa,
  • z przykurczami i zanikami mięśniowymi,
  • z przeciążeniami, stłuczeniami i stanami zapalnymi mięśni,
  • z zespołami bólowymi będącymi efektem chorób narządu ruchu.

Oprócz tego, masaże lecznicze pomocniczo wykonuje się m.in. u pacjentów z przewlekłą niewydolnością oddechową, zakrzepicą, z obrzękami limfatycznymi, z zanikami i porażeniami mięśniowymi czy po udarach mózgu. Są one niezbędnym elementem codziennej rehabilitacji osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy mózgowe porażenie dziecięce.

Masaż leczniczy – rodzaje

Warto pamiętać, że istnieje wiele rodzajów masaży leczniczych. Najpopularniejszy jest masaż klasyczny, wykonywany w kierunku przepływu krwi, w zależności od siły i tempa dający efekty pobudzające lub rozluźniające. Masaż punktów spustowych ma na celu rozluźnienie nadmiernie napiętych miejsc (punktów spustowych) znajdujących się w tkance powięziowej. Masaż segmentarny jest ukierunkowany na poprawę funkcjonowania narządów wewnętrznych, a masaż (drenaż) limfatyczny ma usprawnić krążenie limfy w organizmie, zmniejszając obrzęki i zapobiegając ich nawrotom.

Te i inne rodzaje masażu leczniczego u pacjentów z przeróżnymi wskazaniami zdrowotnymi wykonują specjaliści rehabilitacji w naszym CM Judyta. Potrzebujesz tego typu pomocy? Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.