Menu Zamknij

Poznaj bezpieczne sposoby pielęgnacji uszu dzieci i niemowląt!

Poznaj bezpieczne sposoby pielęgnacji uszu dzieci i niemowląt!

Uszy, tak jak każda inna część ciała, wymaga odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Niestety, wiele osób ma związane z tym pytania i wątpliwości, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy bardzo delikatnych uszu niemowląt i dzieci. Co zatem trzeba wiedzieć, by w prawidłowy sposób dbać o higienę i zdrowie dziecięcych uszu?

Małżowina uszna, tak jak wszystkie inne części ciała, brudzi się – osiada w niej kurz i zanieczyszczenia z otoczenia, a z wnętrza ucha wydobywa się woskowina uszna. Warto pamiętać, że pełni ona funkcje ochronne wobec przewodu słuchowego, nawilża go, a także zapewnia odpowiednie pH. Wynika z tego, że woskowiny nie powinno się usuwać z ucha w sposób całkowity.

Wiąże się z tym więc podstawowa zasada – nie wolno wkładać dziecku do przewodu słuchowego nawet najdelikatniejszych patyczków kosmetycznych czy zapałek owiniętych watą! Znajdujące się w przewodzie słuchowym rzęski przesuwają woskowinę do części małżowinowej ucha – prawidłowa higiena powinna polegać jedynie na delikatnym zebraniu tego, co wypłynęło z wnętrza ucha. Wpychanie do przewodu słuchowego patyczków przesuwa woskowinę w jego głąb, może przyczyniać się do tworzenia tzw. czopów woskowinowych, a także mechanicznie uszkodzić ucho, błonę bębenkową i wywołać krwawienie.

Higiena i zdrowie uszu u dzieci

Równie ważne jak czyszczenie wewnętrznej części małżowiny usznej, jest regularne mycie skóry uszu. W czasie codziennej toalety dziecka należy delikatnie przetrzeć je namydloną uprzednio miękką gąbką lub po prostu dłońmi, następnie spłukać i osuszyć. W trakcie tej czynności do wnętrza ucha może dostać się nieco wody i dla maluszka może to być niezbyt przyjemne, ale na pewno nie jest szkodliwe czy bolesne.

U niemowląt i dzieci brud, resztki pokarmu i inne zanieczyszczenia mogą gromadzić się także za uszami, przyjmując postać łuszczących się płatków. Ze względu na delikatność skóry dziecka lepiej nie zdrapywać takich zanieczyszczeń, a po prostu usunąć podczas mycia głowy malucha – piana z mydła czy szamponu rozmiękczy brud i będzie on łatwiejszy do usunięcia.

Uwaga! Przeciwwskazaniem do moczenia uszu mogą być niektóre choroby laryngologiczne, np. ostre zapalenie ucha, zwłaszcza z wydzieliną ropną. Wówczas lekarz zaleci najpewniej ochronę wnętrza ucha przed kontaktem z wodą – wystarczy wetknąć z małżowinę niewielką ilość waty nasączonej parafiną. Do kupienia są również gotowe preparaty apteczne.

Warto pamiętać, że uszy są właściwie pozbawione tkanki tłuszczowej, a pokrywająca je skóra jest cienka i delikatna, a więc wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych – zarówno słońca, jak i mrozu. W chłodne dni należy ochraniać je czapką, a latem – smarować kremami z filtrem, zabezpieczającymi przed poparzeniami.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących opieki nad noworodkiem, także w zakresie higieny i pielęgnacji uszu, warto skonsultować się ze sprawującą opiekę patronażową położną lub lekarzem POZ nadzorującym stan zdrowia dziecka. Świadczenia tego typu znajdują się w ofercie naszego CM Judyta. Zapraszamy do kontaktu ->https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.