Menu Zamknij

Jak dbać o swój uśmiech?

Zdrowy, biały uśmiech to najlepsza wizytówka człowieka, dodająca pewności siebie i ułatwiająca nawiązywanie kontaktów, zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Dlatego o zęby trzeba dbać – i to codziennie!

Na początek podstawa, czyli kwestie higieny, z którą niestety – jak podają statystyki – w naszym kraju nie jest najlepiej. Statystyczny Polak myje zęby zaledwie 40 sekund, a szczoteczkę do zębów wymienia… jedynie raz w roku! Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?

  • Zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem, przez 2-3 minuty.
  • Do mycia zębów należy używać pasty do zębów z fluorem oraz szczoteczki z włosiem o odpowiedniej twardości. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące i po każdej infekcji gardła czy dróg oddechowych.
  • Codzienną higienę należy uzupełnić o oczyszczanie przestrzeni między zębami (przy pomocy nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych).
  • Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu języka oraz stosowaniu płynów do płukania ust.

Dieta ważna dla zdrowia zębów

Jednym z kluczowych czynników dla zachowania zdrowia jamy ustnej jest prawidłowa, zbilansowana dieta. Nie od dziś wiadomo, że bardzo szkodliwy wpływ na zęby ma przede wszystkim cukier – to nim żywią się bytujące w jamie ustnej bakterie, a efektem metabolizmu tych drobnoustrojów są kwasy, które niszczą szkliwo i uławiają bakteriom wnikanie w głębsze partie zębów oraz niszczenie ich tkanek. Dlatego z jadłospisu lepiej wyłączyć cukierki, batony, ciasta i ciasteczka, pączki i inne produkty, które zawierają w sobie dużo cukru. A jeśli już najdzie nas ochota, by je zjeść, koniecznie należy umyć po nich zęby!

Z drugiej strony – są produkty, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia zębów. Produkty mleczne mają w sobie wapń i fosfor, czyli główny budulec zębów. Znajdujące się w zielonej herbacie związki redukują osadzanie kamienia nazębnego. Z kolei owoce i warzywa zawierające witaminę C sprzyjają zdrowiu dziąseł.

Nie bój się dentysty!

Aby przez długi czas cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem należy regularnie zgłaszać się do stomatologa. Wizyty kontrolne najlepiej jest odbywać dwa razy do roku – dentysta sprawdzi stan uzębienia, wykryje ewentualne ubytki próchnicowe i je wyleczy. Dzięki temu można uniknąć zaawansowanej próchnicy czy chorób przyzębia i związanego z nimi leczenia endodontycznego, protetycznego czy periodontologicznego. Przy okazji wizyty kontrolnej wykonana może zostać także profesjonalna higienizacja: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja. Zabiegi te pozwalają usnąć osad i kamień nazębny, pozytywnie wpływając na zdrowie i estetykę uśmiechu.

Z pomocy doświadczonych stomatologów – również dziecięcych – skorzystać można w naszym CM Judyta. Nie zwlekaj i umów się na wizytę kontrolną – zapraszamy -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.