Menu Zamknij

Dziecko u stomatologa – wszystko, co musisz wiedzieć!

Wiele osób ma dość nieprzyjemne wspomnienia z pierwszych wizyt u dentystów. W zdecydowanej większości przypadków jest to spowodowane tym, że powodem zgłoszenia się do specjalisty był ból. Warto zawczasu zadbać o to, aby nasze dziecko chętnie chodziło do stomatologa i by spotkania te kojarzyły mu się wyłącznie pozytywnie.

Kiedy do dentysty na pierwszą wizytę?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest właściwy czas na pierwszą wizytę u dentysty. Jak się okazuje, warto ją odbyć, gdy dziecko ma ok. 6 miesięcy – wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka. Dobrze jest się dowiedzieć wówczas, jak dbać o jamę ustną malucha, jego dziąsła i mleczne ząbki.

Kolejna wizyta powinna odbyć się, gdy dziecko ma ok. 2-latka. Zdecydowanie lepiej umówić się na konsultację, zanim pojawią się problemy z ząbkami. Dzięki temu maluch nie będzie kojarzył gabinetu dentysty wyłącznie z bólem i nieprzyjemnymi odczuciami. Taka wizyta z dwulatkiem powinna wywołać pozytywne skojarzenia, aby dziecko chętnie powróciło na kolejną.

Wizyty kontrolne powinny odbywać się co 3-6 miesięcy. Wówczas lekarz wykona przegląd ząbków oraz w razie potrzeby lakierowanie. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek ubytki lub zmiany próchnicowe, będzie mógł odpowiednio szybko zareagować. Im mniejsza zmiana, tym mniej inwazyjna interwencja. Pamiętajmy, że o zęby mleczne trzeba dbać tak samo, jak o te stałe.

Jak wybrać odpowiedniego stomatologa?

Dziecko powinniśmy zabrać do stomatologa dziecięcego, który specjalizuje się w leczeniu najmłodszych pacjentów. W tym przypadku istotne są nie tylko umiejętności lekarza, ale również jego odpowiednie podejście – cierpliwość, wyrozumiałość i zrozumienie. Dla przykładu w naszej klinice CM Judyta funkcjonuje specjalna poradnia stomatologiczna dla dzieci. Polecamy umówić się na wizytę adaptacyjno-kontrolną. Dzięki temu maluch będzie mógł zobaczyć, jak funkcjonuje gabinet oraz poznać swojego dentystę i mu zaufać.

Co zrobić, aby dziecko nie bało się dentysty?

Istnieje kilka ogólnych zasad, których przestrzeganie sprawia, że dziecko nie boi się wizyty u dentysty. Pierwszą z nich jest zorganizowanie wizyty adaptacyjnej. Maluch będzie miał szansę, aby lepiej zapoznać się z nowym miejscem. Należy unikać sytuacji, gdy dziecko pierwszy raz zgłasza się do stomatologa z bolącym zębem. Wówczas może ono zacząć negatywnie kojarzyć gabinet.

Jedną z najgorszych praktyk rodziców jest straszenie pociechy – lekarzem, zastrzykiem czy dentystą. Nie powinniśmy wyzwalać w maluchu strachu, ponieważ w żaden sposób to nie pomoże. Nie wolno również składać obietnic bez pokrycia – typu „nic nie będzie bolało”. Jeżeli wystąpi konieczność wykonania zabiegu stomatologicznego, dziecko może stracić zaufanie zarówno do rodzica, jak i do lekarza. Opiekun może uspokajać malucha, podczas gdy ten będzie siedział na fotelu, trzymać go za rękę i mówić do niego.

Coraz częściej gabinety oferują możliwość leczenia z wykorzystaniem tzw. gazu rozweselającego

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Nie straszmy dziecka przed wizytą u stomatologa, nawet jeżeli sami nie lubimy przebywać w gabinecie dentystycznym. Maluchy obserwują swoich opiekunów i wyciągają wnioski. Szybko mogą chłonąć negatywne emocje. Nie powinny więc słyszeć, że sami boimy się wizyt u stomatologa czy też negatywnie je wspominamy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wytłumaczenie dziecku, czym zajmuje się dentysta oraz że jest to specjalista, który dba, aby nasze zęby były piękne i białe. Postarajmy się, aby pierwsza wizyta kojarzyła się z czymś miłym. Możemy zaproponować maluchowi, że później wspólnie pójdziemy do zoo, na plac zabaw czy na lody.

Dziecięca stomatologia – co obejmuje?

Leczenie zębów u dzieci to:

  • leczenie zachowawcze (np. wypełnienia),
  • lakierowanie zębów specjalnym preparatem,
  • leczenie kanałowe (rzadko wykonywane u dzieci),
  • ekstrakcje zębów mlecznych, jeżeli nie da się ich uratować,
  • wszelkie zabiegi zapobiegające rozwojowi próchnicy (np. fluoryzacja, lapisowanie),
  • znieczulenie, jeżeli jest to konieczne.

Profilaktyka próchnicy u dzieci – jak powinna wyglądać?

Bez względu na to, jak często będziemy odwiedzać z dzieckiem dentystę, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce próchnicy. Oto najważniejsze zasady:

  • odpowiednia higiena jamy ustnej (codzienne czyszczenie m.in. szczoteczką, pastą dobraną do wieku dziecka, a z czasem też płynami do płukania jamy ustnej, nićmi dentystycznymi oraz szczoteczkami międzyzębowymi),
  • regularne wizyty kontrolne, aby wykryć ewentualne ubytki i zmiany próchnicowe – zwłaszcza w okresie zmiany uzębienia mlecznego na stałe,
  • korzystanie z profesjonalnych zabiegów u stomatologa (np. lakierowanie zębów, fluoryzacja),
  • już w okresie karmienia piersią należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej malucha,
  • nie powinno się oblizywać łyżeczki lub smoczka dziecka,
  • warto regularnie dezynfekować przedmioty, które dziecko bierze do buzi w okresie pierwszego pół roku życia,
  • dziecku należy jak najkrócej podawać butelkę ze smoczkiem (najlepiej maksymalnie do ukończenia 6 miesiąca życia),
  • warto pamiętać o systematycznym wymienianiu smoczka maluchowi, należy jednak odzwyczaić dziecko jak najwcześniej od jego używania,
  • istotna jest także zdrowa dieta uboga w cukry oraz ograniczenie słodkich napojów na rzecz wody.

Wizyty u stomatologa z dzieckiem powinny stać się nawykiem. Warto zadbać już o zęby mleczne, ponieważ odpowiednia troska o nie będzie procentowała w przypadku zębów stałych. Polecamy już od najmłodszych lat tłumaczyć maluchowi, dlaczego ważne są zdrowe zęby. W naszym Centrum Medycznym Judyta działa poradnia stomatologiczna dla dzieci – zachęcamy do zapisania swoich pociech zarówno na wizyty adaptacyjne, jak i kontrolne.