Menu Zamknij

Jak dbać o wzrok latem?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, którymi dysponuje człowiek. Towarzyszy nam przez całe życie, dlatego też tak ważna jest odpowiednia troska o oczy. Szczególnie latem, gdy są one narażone na działanie promieniowania UV, słonej morskiej wody czy piasku. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by cieszyć się zdrowym wzrokiem. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Dlaczego warto dbać o wzrok latem?

Lato to czas wyzwań dla naszego wzroku. Promienie słoneczne negatywnie oddziałują na oczy – zwłaszcza gdy jesteśmy narażeni na długotrwałą ekspozycję na słońce. Skutki tego mogą pojawić się nawet po wielu latach. Ponadto w okresie letnim częściej korzystamy z wentylatorów czy klimatyzatorów. Z jednej strony dają one przyjemny chłód, gdy za oknem jest gorąco, jednak z drugiej mogą wysuszać spojówkę i rogówkę oka. Samo ciepłe powietrze na zewnątrz może powodować nadmierne parowanie łez, a tym samym zaburzenia produkcji filmu łzowego.

Jeżeli wzrok jest codziennie narażany na intensywne promieniowanie słoneczne, mogą pojawić się pewne nieprzyjemne skutki. Czasami występuje posłoneczny stan zapalny, światłowstręt, uczucie „piasku pod powiekami”, a nawet pogorszenie jakości widzenia. Pamiętajmy o tym, że tafla wody – a to nad wodą najchętniej spędzamy letni czas – może odbijać nawet 95 proc. promieni UV.

Okulary przeciwsłoneczne to podstawa

Podstawowym elementem zapewniającym ochronę wzroku są okulary przeciwsłoneczne. Brak stosowania odpowiedniego filtra może grozić zwiększonym ryzykiem rozwoju zaćmy czy też wystąpienia zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). Ponadto rogówka może ulec trwałemu uszkodzeniu. Szczególnie niebezpieczna jest jedna ze składowych promieniowania słonecznego – światło niebieskie.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, warto sięgnąć po model z odpowiednimi atestami i certyfikatami (m.in. CE, EN, ISO). Istotny jest także sam poziom ochrony przed promieniowaniem UV. Najlepiej, gdy szkła zapewniają ochronę stuprocentową. Wówczas oznaczone są symbolem „UV 400” lub „UV 400 nm”. Sam kolor soczewek nie jest już tak ważny – mogą być one nawet bezbarwne, o ile posiadają właściwy filtr.

Mile widziane są modele z polaryzacją – szczególnie dla osób aktywnych fizycznie, uprawiających sporty oraz często prowadzących samochód. To dodatkowa warstwa na szkłach, która przekłada się na komfort widzenia.

Okulary przeciwsłoneczne kupujmy wyłącznie w salonach optycznych. Wówczas zyskujemy pewność, że mają one odpowiednie, deklarowane parametry i spełniają wszelkie normy. Również osoby noszące okulary korekcyjne mogą zdecydować się na model przeciwsłoneczny. Ciekawym rozwiązaniem są również okulary z soczewkami fotochromowymi, które zmieniają zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych.

Ostrożnie z soczewkami kontaktowymi

Użytkownicy soczewek kontaktowych w okresie letnim powinni zachować szczególną ostrożność. Nie mogą zapominać o przestrzeganiu zasad higieny oraz nawilżaniu oczu kroplami przeznaczonymi dla użytkowników szkieł kontaktowych. Latem łatwo o zatarcie oka, gdy pod soczewkę dostanie się piasek lub krem do opalania. Jeżeli zostanie ona uszkodzona, należy ją wyrzucić i wymienić na nową. Osoby, które zażywają wodnych kąpieli, powinni zdecydować się na zakup modeli jednodniowych, które zdejmą z oczu i wyrzucą po bezpośrednim kontakcie z wodą.

Systematyczne nawilżanie oczu mile widziane

Ulgę zmęczonym oczom z pewnością przyniosą odpowiednio dobrane krople nawilżające. Ich głównym zadaniem jest nawilżenie gałki ocznej, a tym samym zmniejszenie uczucia dyskomfortu i łagodzenie podrażnień. Na rynku dostępne są różnorodne preparaty, które warto dobierać do indywidualnych potrzeb. Zdecydowanie polecamy unikać produktów zawierających konserwanty, które mogą dodatkowo podrażnić wzrok. Najlepszym rozwiązaniem są krople, które mają działanie podobne do naturalnych łez – oczyszczają oczy, nawilżają je i łagodzą podrażnienia.  Pożądanym składnikiem jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie.

Istotne jest także nawadnianie organizmu poprzez regularne uzupełnianie płynów. Nie zapominajmy o nakładaniu kremów z wysokim filtrem na twarz i okolice oczu – dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych poparzeń słonecznych.

Warto zadbać o dietę

Polecamy również skupić się na naszym „wnętrzu”. Wbrew pozorom odpowiednia dieta może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie wzroku. Warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w witaminę A. Jej cennym źródłem są m.in. wątróbka, tran, mleko, jajka, tłuszcz rybi, bataty, marchewka, suszone morele oraz czerwona papryka. Ponadto dieta powinna być bogata w witaminę C, E oraz cynk, mangan i selen. Na komórki nerwowe znajdujące się w siatkówce oka pozytywnie wpływa właściwa podaż kwasów omega-3.

Zdrowie oczu można również wspierać suplementacją. Tutaj doskonale sprawdzą się preparaty z luteiną i zeaksantyną. Są to karotenoidy, które odgrywają rolę naturalnych filtrów UV. Ponadto wykazują właściwości przeciwutleniające. Luteina i zeaksantyna zawarte są także w szpinaku, jarmużu, natce pietruszki, brokułach, dyni, cukinii, kapuście i brukselce.

Jak jeszcze można dbać o wzrok latem?

Aby w pełni zadbać o wzrok latem, warto także sięgnąć po czapkę z daszkiem lub kapelusz z szerokim rondem. W ten sposób ograniczymy ekspozycję naszych oczu na promieniowanie UV. To doskonałe uzupełnienie okularów przeciwsłonecznych.

Osoby, które uwielbiają spędzać czas w wodzie, powinny rozważyć zakładanie okularów do pływania. Czy to w słonej, czy to w słodkiej wodzie – wszędzie znajdują się drobnoustroje, które mogą przyczyniać się do powstawania groźnych dla oczu infekcji. Również woda chlorowana może podrażniać wzrok. Po kąpieli w basenie warto sięgnąć po sól fizjologiczną i przemyć nią oczy.

Kiedy udać się na badanie wzroku do okulisty lub optometrysty?

Zawsze, gdy zaobserwujesz u siebie pogorszenie jakości widzenia lub odczuwasz długotrwały dyskomfort, powinieneś rozważyć wizytę w poradni okulistycznej. Im wcześniej zdiagnozowana dolegliwość, tym łatwiejsza droga do jej wyleczenia.

W poradni okulistycznej CM Judyta wykonujemy szczegółowe badania wzroku, które pomagają ocenić stan oczu. W razie potrzeby świadczymy również usługi z zakresu specjalistycznych zabiegów okulistycznych. Zapraszamy na wizytę okulistyczną w CM Judyta.