Każda forma aktywności na świeżym powietrzu przyczynia się do naszego zdrowia, w tym również spacer. Spacerowanie jest jednym z najmniej wymagających rodzajów ruchu, dostępnym praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Warto więc mieć świadomość, jakie są zalety spacerów.
Obecnie przyzwyczailiśmy się do używania samochodu nawet w sytuacjach, gdy piesze poruszanie się byłoby równie efektywne, jeśli nie bardziej. Ten tryb życia wiąże się z narastającym problemem chorób cywilizacyjnych i pogorszeniem samopoczucia. Organizm reaguje na brak aktywności fizycznej wyraźnymi sygnałami ostrzegawczymi, takimi jak przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem i kiepski nastrój.
Regularne spacerowanie na poprawę koncentracji
Regularny spacer to naturalna forma ruchu. Nie wymaga od nas skupienia. Dzięki temu możemy skoncentrować się na innych umysłowych aktywnościach. Podczas spaceru wpadamy na różne pomysły, a nawet podejmujemy kluczowe decyzje. Spacerując szybciej i bardziej efektywnie przyswajamy nowe informacje oraz poprawiamy pracę mózgu.
Spacerowanie zwiększa dotlenienie organizmu i ułatwia zasypianie
Regularne spacery stanowią kluczową praktykę, która przynosi znaczne korzyści dla naszego zdrowia. Wprowadzenie tego nawyku do codziennego życia pozwala nam wypracować solidną bazę dotlenienia organizmu. Ta poprawa wiąże się z ogólną kondycją i lepszą wydolnością serca oraz układu krążenia. Dzięki regularnym spacerom mamy tendencję do odczuwania mniejszego zmęczenia, nawet po intensywnym treningu, co przekłada się na ogólne dobre samopoczucie.
Codzienne spacerowanie przynosi korzyści dla zdrowia
Codzienny spacer zalecany jest osobom, które chorują na cukrzycę. Co więcej, spacerowanie wprowadzone w nawyk zmniejsza ryzyko rozwoju tej choroby o ponad 25 procent! Badania, które zostały przeprowadzone wśród osób zmagających się z cukrzycą typu 2 dowiodły, że codzienna przechadzka wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi i stabilizuje poziom glukozy.
30 minut spaceru dziennie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia
Spacer stymuluje krążenie krwi, zapobiega zaburzeniom rytmu serca i wzmacnia jego pracę. Pomaga on unormować ciśnienie krwi i zapobiega nadciśnieniu tętniczemu. Co więcej, spacer trwający przynajmniej pół godziny zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.
Badania wykazują, że ryzyko wystąpienia tych schorzeń maleje o 5-21 procent w przypadku regularnie aktywnych osób, które m.in. wprowadziły do swojej aktywności spacer. Zalety, jakie posiada ta forma aktywności, są nie do przecenienia. Co istotne, spacer jest rodzajem ćwiczeń aerobowych, które przynoszą liczne korzyści zdrowotne, takie jak regulacja ciśnienia krwi, obniżenie poziomu “złego” cholesterolu LDL, zwiększenie poziomu “dobrego” cholesterolu HDL, obniżenie poziomu cukru we krwi oraz poprawa wrażliwości na insulinę.
Chodzenie jest sprawdzonym sposobem na odchudzanie
Codzienna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zachowanie zdrowia, w tym kondycji. Regularny wysiłek, w tym przypadku spacer, pomaga w zgubieniu zbędnych kalorii i w walce z nadwagą. Warto zaznaczyć, że przynosi on podobne efekty co trening, jednak nie wywołuje kontuzji i nas tak nie męczy.
Spacer ma zbawienny wpływ na wzmocnienie mięśni i stawów
Spacer wzmacnia kości i poprawia sprawność mięśni. Pozytywnie wpływa również na kręgosłup, poprzez pobudzenie mięśni głębokich stabilizacyjnych. Dzięki regularnym przechadzkom wzmocnimy nie tylko kondycję kręgosłupa, ale również poprawimy funkcjonowanie bioder.