Menu Zamknij

Jakie leki wziąć ze sobą na wakacje

Mimo, że wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

Leki zażywane na stałe

Podstawowym wyposażeniem każdej apteczki powinny być leki na stałe przepisane przez lekarza prowadzącego. Przed planowanym wyjazdem powinniśmy przeanalizować, czy posiadany przez nas zapas leków wystarczy na czas wyjazdu oraz okres po powrocie. Gdy wrócimy z wakacji, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może przebywać na urlopie, a umówienie się na pilną wizytę może być niemożliwe. Warto więc posiadać zapas leków i, jeśli to konieczne, odbyć kontrolną wizytę lekarską jeszcze przed wyjazdem.

Powinniśmy również pamiętać, że w kraju, do którego się udajemy, stosowane przez nas leki mogą być niedostępne w sprzedaży. Zatem nawet zagraniczna wizyta lekarska oraz otrzymanie recepty nie gwarantuje skutecznego leczenia, gdyż przepisane w obcym kraju leki mogą różnić się od tych dotychczas przepisywanych przez lekarzy w Polsce.

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe

Ból głowy, nagłe przeziębienie lub podwyższona ciepłota ciała mogą zaskoczyć nas w podróży. Warto przygotować się na taką ewentualność i spakować do apteczki leki zazwyczaj stosowane przez nas w zwalczaniu pierwszych symptomów przeziębienia czy grypy. Bardzo często są to leki dostępne bez recepty, np. paracetamol, ibuprofen czy pyralgina.

Elektrolity

Wybierając się na urlop latem, powinniśmy pamiętać o prawidłowym, intensywnym nawodnieniu. Długie dnie spędzone na plaży, podejmowany wysiłek fizyczny i/lub tropikalna strefa klimatyczna mogą prowadzić do odwodnienia, które trudno jest skompensować wyłącznie spożyciem wody mineralnej. Dlatego zawsze warto nosić ze sobą elektrolity w postaci łatwo rozpuszczalnej w wodzie (np. w proszku lub w formie tabletek musujących).

Przygotowany roztwór pomoże szybko uzupełnić niedobory elektrolitowe i efektywniej nawodnić organizm.

Leki stosowane w przypadku zatrucia

Leki łagodzące oparzenia słoneczne, ugryzienia i urazy

Należy jednak pamiętać, iż nieskuteczność stosowanego przez nas leczenia objawowego powinna skłaniać do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.