Wraz z wiekiem zwykle wzrasta potrzeba przeprowadzania regularnych badań lekarskich. Należy
z uważnością podchodzić do swojego zdrowia i monitorować zmiany zachodzące w organizmie. Badania profilaktyczne po 60. roku życia powinien wykonywać każdy senior. Wraz z wiekiem biologiczne procesy starzenia się zachodzą nieodwracalnie, będąc przyczyną wielu przewlekłych chorób.
Wraz z wiekiem spada wydajność wielu narządów, takich jak nerki i wątroba, które odpowiadają za detoksykację organizmu i usuwanie szkodliwych substancji. Gruczoły dokrewne, takie jak trzustka i tarczyca, zaczynają produkować coraz mniejszą ilość hormonów. Szwankować zaczynają także mechanizmy naprawy DNA, co zwiększa ryzyko nowotworów. Z uwagi na to osoby po 60. roku życia powinny być objęte szczególną opieką medyczną.
Myśląc o badaniu profilaktycznym należy pamiętać o następujących elementach.
1. Badania laboratoryjne krwi
Badanie krwi może wiele powiedzieć o aktualnym stanie zdrowia, a także o ryzyku m.in.:
- chorób serca,
- chorób nerek,
- chorób tarczycy,
- cukrzycy,
- udaru mózgu.
Nie ma ustalonego harmonogramu badań krwi. Podczas konsultacji z lekarzem, w oparciu o objawy oraz wiek pacjenta, ustali on, które badania krwi należałoby wykonać. Razem z morfologią warto wykonać oznaczenie wskaźników stanu zapalnego: odczyn Biernackiego (OB) i białko C-reaktywne (CRP).
2. Pomiar ciśnienia krwi
Nadciśnienie tętnicze to stan w dużej mierze bezobjawowy, więc można nawet nie zdawać sobie sprawy, że się go ma. Pomiar nie jest bolesny ani inwazyjny. Pojedynczy wynik pomiaru ciśnienia krwi zwykle nie jest miarodajny. Dlatego zaleca się regularną ocenę ciśnienia krwi za pomocą ciśnieniomierza w domu lub placówkach służby zdrowia. U osób
z nadciśnieniem warto także wykonać ocenę stężenia we krwi sodu, potasu, wapnia i magnezu, gdyż ich nieprawidłowe poziomy mogą być przyczyną nadciśnienia tętniczego krwi.
3. Badanie słuchu
Utrata słuchu jest często naturalną częścią procesu starzenia. Co dwa do trzech lat powinno się przejść przez badanie audiogramem. Sprawdza on słuch na różnych wysokościach i poziomach intensywności. Większość ubytków słuchu można leczyć, chociaż opcje leczenia zależą od przyczyny i ciężkości.
4. Badanie cholesterolu
Badanie to powie Ci więcej o ryzyku zawału serca lub udaru. W celu prewencji choroby wieńcowej należy wykonywać regularnie badania cholesterolu całkowitego oraz jego poszczególnych frakcji LDL, HDL i nie-HDL oraz triglicerydów. Podeszły wiek już sam w sobie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
5. Badania przesiewowe w kierunku nowotworu
Należy poddawać się regularnym badaniom przesiewowym, aby wcześnie wykryć guzy, maksymalizując w ten sposób swoje szanse na wyzdrowienie. Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego to kolonoskopia i badanie krwi utajonej w kale. Osoby po 60. roku życia, które palą papierosy lub paliły w przeszłości, powinny wykonać RTG klatki piersiowej w kierunku ewentualnego rozpoznania raka płuc. Ponadto, kobiety powinny regularnie badać się w kierunku nowotworu piersi i szyjki macicy, natomiast mężczyźni w kierunku raka prostaty.