Menu Zamknij

Skręcona kostka? Odwiedź ortopedę!

Skręcenie kostki – czyli stawu skokowego – to dość powszechna kontuzja, która bywa efektem nie tylko uprawiania sportu, ale również nieszczęśliwego upadku albo pechowego stąpnięcia na nierównym terenie. I choć czasami wydawać się może, że odczuwany po skręceniu ból „przejdzie sam”, to jednak urazu nie wolno lekceważyć – koniecznie trzeba się zgłosić do ortopedy.

Bez względu na to, jaka jest przyczyna skręcenia kostki, kontuzji tej nie wolno lekceważyć. W pierwszej chwili niekiedy może się wydawać, że ból minie samoistnie, a opuchlizna wcale nie jest tak duża, więc wystarczy przyłożyć do kostki zimny okład i dolegliwości znikną. Nic bardziej mylnego! Staw skokowy zbudowany jest z wielu struktur, a uraz może mieć różny stopień nasilenia – dojść może zarówno do lekkiego naciągnięcia więzadeł, naderwania torebki stawowej, ale również do całkowitego zerwania struktur stawu.

Skręcona kostka – niezbędna diagnostyka!

W przypadku podejrzenia skręcenia stawu skokowego wizyta u ortopedy rozpoczyna się od wywiadu lekarza z pacjentem oraz podstawowych badań wzrokowych i palpacyjnych. Specjalista może wykonać również proste testy czynnościowe, które pozwolą ocenić ruchomość stawu. Do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania obrazowe – zazwyczaj wystarcza USG stawu skokowego, jeśli podejrzewa się poważniejsze uszkodzenia zlecony może zostać rezonans magnetyczny lub RTG.

Skręcona kostka – jak się ją leczy?

Zależnie od tego, jak rozległy jest uraz, faza ostra trwa do 48-72 godzin od jego wystąpienia. W tym czasie poruszanie się należy ograniczyć do minimum, takiego jak konieczność skorzystania z toalety. Bardzo istotny jest odpoczynek, leżenie z kończyną lekko uniesioną, stosować można zimne okłady oraz działające miejscowo maści i kremy o działaniu przeciwbólowym oraz zmniejszającym opuchliznę.

Po ustąpieniu fazy ostrej leczenie skręcenia stawu skokowego obejmuje jeszcze rehabilitację. W zależności od indywidualnych potrzeb, może ono obejmować np. ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, terapię manualną oraz fizjoterapię, np. zabiegi krioterapii, magnetoterapii albo ultradźwięków. Przy najbardziej zaawansowanych skręceniach, w przebiegu których doszło do całkowitego zerwania struktur stawu, terapia może trwać nawet 7-8 tygodni.

W CM Judyta skorzystać można zarówno z pomocy doświadczonego ortopedy, badań diagnostycznych, jak i dopasowanej do potrzeb rehabilitacji. Zapraszamy do kontaktu -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.