15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem. Niestety, jest to choroba, która wciąż zbiera w naszym kraju wysokie śmiertelne żniwo. Tymczasem wykryta we wczesnym stadium może być skutecznie leczona – dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet – w Polsce stanowi około 25% wszystkich nowotworów wśród pań. Choroba ma podłoże genetyczne, ryzyko zachorowania rośnie również wraz z wiekiem – większość przypadków rozpoznaje się u kobiet po 50. roku życia, chociaż coraz częściej rak piersi jest diagnozowany także u młodszych pań, nawet tuż po 30. roku życia.
Niestety, w Polsce rak piersi związany jest z wysokim odsetkiem śmiertelności – dzieje się tak dlatego, że u wielu kobiet wykrywany jest w zaawansowanych przypadkach, gdy trudniej o skuteczne leczenie lub gdy występują już przerzuty (m.in. do płuc, wątroby i kości). Dlatego tak ważna jest profilaktyka, obejmująca m.in. regularne badania przesiewowe (głównie USG piersi oraz mammografię) oraz samobadania piersi.
Samobadanie piersi – jak je wykonać?
Samobadanie piersi to jeden z kluczowych elementów zarówno pierwotnej, jak i wtórnej profilaktyki raka piersi. Wykonywane regularnie i prawidłowo pozwala na wykrycie niepokojących zmian na wczesnym etapie rozwoju. Najlepiej przeprowadzać je raz w miesiącu – między 5. a 10. dniem cyklu. A jak konkretnie je wykonać?
- Stań przed lustrem, podnieś ręce i oprzyj je za głową. Dokładnie obejrzyj swoje piersi. Zwróć uwagę na powiększenie brodawek, wyciek płynu z brodawek, nieregularny kształt którejś z piersi, widoczne zaczerwienienie albo powiększenie.
- Opuść ręce, oprzyj je na biodrach. Ponownie przyjrzyj się piersiom w tej pozycji – zwróć uwagę na te same aspekty.
- Unieś lewą rękę nad głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś – ruchami okrężnymi od środka piersi do zewnątrz, z góry na dół całą pierś i ruchami promienistymi od środka na zewnątrz piersi. Tak samo zbadaj drugą pierś. Zwracaj uwagę na ewentualne nierówności, guzki, wypukłości.
- Połóż się na plecach, połóż lewą rękę za głową. Prawą ręką wykonaj na lewej piersi te same ruchy, co w pozycji stojącej. Powtórz po drugiej stronie.
Obok samobadania w profilaktyce nowotworów piersi ważne są też regularne badania USG – wykonać je można w naszym CM Judyta. Przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapewniają wysoką wartość diagnostyczną i pozwalają wykryć zmiany w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Zapraszamy do kontaktu -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.