Menu Zamknij

Samobadanie piersi – poradnik

15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem. Niestety, jest to choroba, która wciąż zbiera w naszym kraju wysokie śmiertelne żniwo. Tymczasem wykryta we wczesnym stadium może być skutecznie leczona – dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet – w Polsce stanowi około 25% wszystkich nowotworów wśród pań. Choroba ma podłoże genetyczne, ryzyko zachorowania rośnie również wraz z wiekiem – większość przypadków rozpoznaje się u kobiet po 50. roku życia, chociaż coraz częściej rak piersi jest diagnozowany także u młodszych pań, nawet tuż po 30. roku życia. 

Niestety, w Polsce rak piersi związany jest z wysokim odsetkiem śmiertelności – dzieje się tak dlatego, że u wielu kobiet wykrywany jest w zaawansowanych przypadkach, gdy trudniej o skuteczne leczenie lub gdy występują już przerzuty (m.in. do płuc, wątroby i kości). Dlatego tak ważna jest profilaktyka, obejmująca m.in. regularne badania przesiewowe (głównie USG piersi oraz mammografię) oraz samobadania piersi.

Samobadanie piersi – jak je wykonać?

Samobadanie piersi to jeden z kluczowych elementów zarówno pierwotnej, jak i wtórnej profilaktyki raka piersi. Wykonywane regularnie i prawidłowo pozwala na wykrycie niepokojących zmian na wczesnym etapie rozwoju. Najlepiej przeprowadzać je raz w miesiącu – między 5. a 10. dniem cyklu. A jak konkretnie je wykonać?

  1. Stań przed lustrem, podnieś ręce i oprzyj je za głową. Dokładnie obejrzyj swoje piersi. Zwróć uwagę na powiększenie brodawek, wyciek płynu z brodawek, nieregularny kształt którejś z piersi, widoczne zaczerwienienie albo powiększenie.
  2. Opuść ręce, oprzyj je na biodrach. Ponownie przyjrzyj się piersiom w tej pozycji – zwróć uwagę na te same aspekty.
  3. Unieś lewą rękę nad głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś – ruchami okrężnymi od środka piersi do zewnątrz, z góry na dół całą pierś i ruchami promienistymi od środka na zewnątrz piersi. Tak samo zbadaj drugą pierś. Zwracaj uwagę na ewentualne nierówności, guzki, wypukłości.
  4. Połóż się na plecach, połóż lewą rękę za głową. Prawą ręką wykonaj na lewej piersi te same ruchy, co w pozycji stojącej. Powtórz po drugiej stronie.

Obok samobadania w profilaktyce nowotworów piersi ważne są też regularne badania USG – wykonać je można w naszym CM Judyta. Przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapewniają wysoką wartość diagnostyczną i pozwalają wykryć zmiany w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Zapraszamy do kontaktu -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.