Menu Zamknij

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – gdzie szukać pomocy?

Co robić w razie nagłej choroby lub pogorszenia stanu zdrowia? Gdzie szukać pomocy w nocy, w weekend lub w czasie świąt?

Możesz poczuć się gorzej w nocy, w weekend lub w czasie świąt, gdy Twój lekarz rodzinny nie przyjmuje. Skorzystaj wtedy z pomocy nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Możesz wybrać najbliższe miejsce, bez względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. W noce i w dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy i w dni wolne od pracy oraz w święta możesz skorzystać, gdy:

  • nagle zachorujesz
  • nagle pogorszy się Twój stan zdrowia, ale nie masz objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
  • nie czujesz się lepiej i nie widzisz poprawy, mimo przyjmowania leków bez recepty czy domowych środków
  • obawiasz się, że czekanie na otwarcie Twojej przychodni sprawi, że Twój stan zdrowia bardzo się pogorszy.

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna
Mikołaja Reja 1
05-820 Piastów

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna
Andrzeja 23
05-800 Pruszków

SOR – kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie

W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć oraz Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR). Do SOR-u i izby przyjęć nie potrzebujesz skierowania. Wizyta nie jest także zależna od miejsca zamieszkania. A o kolejności przyjęć pacjentów decyduje ich stan zdrowia (nie decyduje kolejność zgłoszenia).

Pamiętaj, że SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza specjalisty. Jeśli nie ma konieczności ratowania życia lub zdrowia, skorzystaj z pomocy w poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W sytuacji bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod numer 112 lub 999 i wezwij zespół ratownictwa medycznego. Zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy osobom, które wymagają natychmiastowego podjęcia medycznych czynności ratunkowych.

Dyżur stomatologiczny

W razie nagłego bólu zęba czy powikłań związanych z wcześniejszym leczeniem możesz skorzystać z dyżuru stomatologicznego.Placówki udzielają pomocy doraźnej:

  • w dni powszednie od 19:00 do 7:00 dnia następnego
  • w soboty, niedziele i dni wolne od pracy całodobowo.

Doraźna Pomoc Dentystyczna
Nowogrodzka 76
02-018 Warszawa

Doraźna Pomoc Dentystyczna
Stefana Bryły 6
02-685 Warszawa