Masaż leczniczy jest niezwykle skutecznym sposobem leczenia urazów tkanek miękkich. Dobrze wpływa także na kondycję psychiczną. Terapia masażem medycznym może poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie, przepisuje się go także w przypadku przewlekłego bólu kręgosłupa lub stawów.
Kiedy stosuje się masaż leczniczy?
Tę formę leczenia powinno się stosować uzupełniająco – przed skorzystaniem z masażu należy zawsze uzyskać diagnozę podstawowego problemu zdrowotnego. Należy również poinformować lekarza, jeśli jesteśmy zainteresowani skorzystaniem z terapii masażem.
Warto też pamiętać, że masaż leczniczy nie jest tym samym co masaż relaksacyjny. Szukając odpowiedniego eksperta, dobrze jest upewnić się, że rozumie specyfikę naszej choroby lub urazu i może zająć się wszelkimi obawami dotyczącymi leczenia.
Czym jest masaż leczniczy?
Masaż leczniczy to ogólny termin, który obejmuje szeroki zakres technik, które, jak udowodniono naukowo, przynoszą korzyści medyczne i są stosowane w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta. Chociaż wszystkie rodzaje masażu są polegają na manipulacji mięśniami i tkankami za pomocą rąk lub specjalnych narzędzi, istnieje wiele różnych rodzajów takich zabiegów. Są to, między innymi:
- Masaż szwedzki – wykorzystuje długie ruchy i delikatne ugniatanie w celu uwolnienia napięcia w mięśniach i otaczających tkankach;
- Masaż sportowy – podobnie jak masaż szwedzki, technika ta została opracowana z myślą o specyficznych potrzebach sportowców, szczególnie w zakresie rehabilitacji po kontuzjach;
- Masaż tkanek głębokich i masaż punktów spustowych – technika polegająca na delikatnym nacisku na określone punkty ciała w celu uwolnienia napięcia lub nadmiernego natężenia w mięśniach.
W ramach tych rodzajów masażu leczniczego fizjoterapeuci stosują różne techniki, aby osiągnąć poprawę stanu zdrowia pacjenta, w tym:
- Zabiegi rozciągające mięśnie;
- Mobilizacja punktów spustowych;
- Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe;
- Zwolnienie pozycyjne;
- Terapia nerwowo-mięśniowa.
Kiedy skorzystać z masażu leczniczego?
Korzyści, jakie można osiągnąć za pomogą masażu leczniczego zależą od konkretnego schorzenia. Jednakże, masaż tego typu może dać efekty takie jak:
- Pozbycie się nieprawidłowego napięcia mięśniowego, które może powodować ból, a nawet niedokrwienie;
- Zapobieganie uwięzienie i kompresji nerwów;
- Dezaktywacja punktów spustowych mięśniowo-powięziowych;
- Zmniejszenie bólu chronicznego czy stanu zapalnego;
- Poprawa krążenia;
- Wspomaganie trawienia;
- Poprawa elastyczności ciała i zakresu ruchu;
- Poprawa samopoczucia;
- Poprawa koordynacji i postawy;
- Pomoc w zapobieganiu przyszłym przewlekłym dolegliwościom bólowym.
Skuteczność masażu leczniczego
Wykazano, że masaż leczniczy jest bardzo skuteczny w redukowaniu przypadków przewlekłych dolegliwości bólowych poprzez mechanizm niwelujący podstawową przyczyną problemu. Aktualne badania wykazały, że zdecydowana większość pacjentów doświadczających bólu w stanach przewlekłych boryka się z urazami tkanek miękkich, a ponad 74% przypadków jest bezpośrednio związanych z punktami spustowymi.
Oprócz wyeliminowania podstawowej przyczyny bólu i pomagania pacjentowi w prowadzeniu mniej bolesnej egzystencji, masaż leczniczy zapobiega konieczności stosowania bardziej inwazyjnych metod leczenia w przyszłości.