Magnetoterapia to wykorzystanie magnesów do celów terapeutycznych. Działanie zapobiegawcze i lecznicze opiera się na dobroczynnych właściwościach polaryzacji pola magnetycznego.
Czym w zasadzie jest magnetoterapia?
Magnetoterapia jest rodzajem medycyny alternatywnej. Zakłada, że zmienne pole magnetyczne ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i drenujące.
W magnetoterapii zakłada się, że pola magnetyczne działają na układ krążenia, układ nerwowy i hormonalny. Umieszczenie pacjenta w takim polu ma przede wszystkim przynieść ulgę w bólu, magnetoterapię stosuje się zwłaszcza w przypadku bólu pleców, barków, bóli reumatyczne czy lumbago.
Teoretycznie, zastosowanie magnesów ma generować mikroprądy elektryczne we krwi. Ze względu na zawartość żelaza, krew reaguje na pole magnetyczne. Organizm ludzki zawiera od 5 do 6 litrów krwi, która dostarcza tlen i inne składniki odżywcze do wszystkich narządów. Magnesy zwiększają przewodnictwo, przyspieszają krążenie krwi i dostarczają więcej tlenu do komórek, narządów i tkanek, poprawiając ich funkcjonowanie.
Intensyfikacja krążenia krwi zwiększa dopływ tlenu i ułatwia eliminację zbędnych produktów przemiany materii, takich jak kwas moczowy, co ma powodować zmniejszenie bólu i szybsze gojenie się ran.
Magnetoterapia na świecie
Zdania dotyczące magnetoterapii są podzielone, w niektórych państwa zaleca się jednak tę formę terapii. W Japonii magnetoterapia jest polecana przez Ministerstwo Zdrowia i stanowi integralną część oferty profilaktycznej i leczniczej.
Niektórzy japońscy naukowcy są zdania, że zmiany w ziemskim polu magnetycznym mogą osłabiać naturalną odporność. Według tej teorii, ciało ludzkie znajduje się pod wpływem ziemskiego pola magnetycznego i utrzymuje z nim rodzaj równowagi. Jej zwolennicy utrzymują, że istnieje bezpośredni związek między zmniejszeniem ziemskiego pola magnetycznego działającego na organizm człowieka a szybszym gojeniem się ran oraz stanów zapalnych, które ma występować po zastosowaniu dodatkowych pól magnetycznych w ramach magnetoterapii.
Tego typu zależność nazywa się syndromem niedoboru pola magnetycznego. Oznacza to, że możliwe jest złagodzenie zaburzeń przypisywanych niedoborowi magnetycznemu poprzez bezpośrednie działanie polem magnetycznym na ciało człowieka, co ma stymulować naturalne procesy gojenia się i uśmierzać ból.
Prócz dolegliwości bólowych związanych z urazami, zwolennicy teorii niedoboru pola magnetycznego mówią o pozytywnym wpływie magnesów na leczenie chorób takich jak zapalenie ścięgien, ból szyi, ból zębów, rwa kulszowa, zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, obrzęki różnego typu. Powtarza się jednak, że pole magnetyczne samo w sobie nie leczy, a jedynie stymuluje organizm do leczenia się samodzielnie.
Magnetoterapia w sporcie
W sporcie często stosuje się magnetoterapię, ze względu na wiarę w jej dobroczynny wpływ na formę fizyczną i ogólną kondycję organizmu. Może być stosowana zapobiegawczo przed treningami, aby uniknąć uczucia przetrenowania i zmęczenia. Sportowszy stosują magnetoterapię równie w okresie rekonwalescencji, w celu złagodzenie bólu, obrzęku i siniaków związanych z różnymi kontuzjami.