Menu Zamknij

Konsultacja okulistyczna – jak wygląda i jak się do niej przygotować?

Oczy, tak jak każda inna część ciała, podlegają procesom starzenia, są narażone na działanie niekorzystnych czynników, urazy i choroby. Dlatego należy regularnie je badać. Profilaktyką chorób wzroku, ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się okulista. Jak przygotować się do wizyty? Jak ona przebiega? Sprawdzamy!

Konsultacje okulistyczne powinny być standardowym elementem wizyt profilaktycznych osób w każdym wieku. Pacjenci z już zdiagnozowanymi wadami wzroku – np. krótkowzrocznością, dalekowzrocznością czy astygmatyzmem – powinni zgłaszać się na wizytę zgodnie z zaleceniami lekarza. Przeprowadzi on podstawowe badania wzroku i sprawdzi, czy nie trzeba zmienić okularów bądź szkieł kontaktowych. 

Osoby dorosłe z ogólnie zdrowym wzrokiem powinny zgłaszać się do okulisty mniej więcej co dwa lata, a po 45.-50. roku życia – raz w roku. Wtedy właśnie zwiększa się ryzyko występowanie jaskry, zaćmy czy zwyrodnienia plamki. Choroby te powoli, niezauważalnie uszkadzają wzrok i pogarszają jakość widzenia, a czasem mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Jak się przygotować do wizyty u okulisty?

Wizyta u okulisty nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy wziąć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną, wyniki dotychczas wykonanych badań, wypisy ze szpitala itp. Warto również przygotować się do wywiadu lekarskiego, który rozpoczyna każdą wizytę – okulista będzie pytał o ewentualnie występujące objawy, przyjmowane leki, wady i choroby wzroku zdiagnozowane w najbliższej rodzinie itp.

Jak przebiega wizyta u okulisty?

Głównym elementem wizyty u okulisty są różnego rodzaju badania okulistyczne – ich rodzaj zależy od występujących u pacjenta objawów, wcześniej zdiagnozowanej choroby lub wady wzroku i wielu innych czynników. U pacjenta może zostać wykonane:

  • badanie ostrości widzenia do dali i do bliży – wykonuje się je przy użyciu tzw. tablic Snellena, na których znajdują się znaki (optotypy) o zróżnicowanej wielkości, pacjent ma za zadanie odczytanie ostatniego wersu znaków o najmniejszych rozmiarach,
  • autorefraktometria – czyli komputerowe badanie wzroku, umożliwia ocenę krzywizny rogówki oka i określenie wartości ewentualnej wady sferycznej wzroku oraz astygmatyzmu, 
  • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego – czyli tzw. tonometria, bardzo ważna w diagnostyce jaskry, zazwyczaj przeprowadzany poprzez ucisk rogówki oka,
  • badanie pola widzenia – zwane również perymetrią, pozwala na ocenę, jak dużą część obrazu widzi nieruchome oko pacjenta patrzące w centralny punkt.

Oczywiście zakres wykonywanych badań może być większy, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Na konsultacje okulistyczne i różnego rodzaju badania zapraszamy do CM Judyta! Zapewniamy opiekę doświadczonego specjalisty okulistyki oraz miłą, serdeczną atmosferę!