Menu Zamknij

Kiedy zgłosić się do urologa?

Urologia jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się choroby układu moczowego (u kobiet) i moczowo-płciowego (u mężczyzn). Wiele z nich przez długi czas przebiega bezobjawowo lub objawy nie są bardzo charakterystyczne, więc warto zwracać uwagę na każdy sygnał, który wysyła nam organizm.

Urologia jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się oraz leczy choroby m.in. pęcherza moczowego, dróg moczowych, nerek oraz gruczołu krokowego (u mężczyzn). Schorzenia te mogą mieć podłoże infekcyjne (np. zakażenia bakteryjne układu moczowego), czasami są uwarunkowane czynnikami genetycznymi (tak jest w przypadku kamicy nerkowej), z kolei u mężczyzn procesom starzenia często towarzyszy rozrost gruczołu krokowego, czyli prostaty.

Urolog – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Właśnie ze względu na zwiększone ryzyko rozrostu prostaty, raz do roku na profilaktyczną wizytę u urologa powinni zgłaszać się mężczyźni już po około 45. roku życia. Proste badanie per rectum (czyli przez odbyt) pozwala wykryć nieprawidłowości w obrębie prostaty i w razie konieczności skierować pacjenta na bardziej szczegółową diagnostykę, np. w kierunku raka prostaty.

Obok wizyt profilaktycznych, do urologa trzeba niezwłocznie zgłosić się także w sytuacji występowania niepokojących objawów ze strony układu moczowego. Zalicza się do nich:

  • ból, pieczenie i swędzenie podczas oddawania moczu,
  • obecność krwi w moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • potrzeba częstego oddawania moczu,
  • parcia naglące,
  • potrzeba oddawania moczu w nocy,
  • zmiany w obrębie penisa (u mężczyzn),
  • ból i obrzęk jąder (u mężczyzn).

Jak przebiega wizyta u urologa?

Wizyta u urologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta m.in. o występujące objawy, okoliczności ich pojawienia się oraz przyjmowane leki. Jak już wspomniano, na miejscu może być wykonane badanie per rectum prostaty, a także podstawowe badanie palpacyjne jamy brzusznej. Do postawienia diagnozy najczęściej potrzebne są jednak m.in. badania laboratoryjne moczu i krwi, USG układu moczowego, USG nerek, USG jąder, urografia, cytoskopia oraz badanie urodynamiczne.

W CM Judyta skorzystać można z pomocy specjalisty urologa lek. med. Karola Stajno – młodszego asystenta w Klinice Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego CSK MON w Warszawie. Zajmuje się m.in. diagnostyką oraz leczeniem kamicy moczowej oraz łagodnego rozrostu prostaty. Zapraszamy na konsultacje!