Menu Zamknij

Kiedy należy zgłosić się na konsultację kardiologiczną?

Kardiologia to dziedzina medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy choroby serca oraz układu krążenia. Na konsultacje ze specjalistą kardiologiem przynajmniej raz w roku w celach profilaktycznych powinny zgłaszać się osoby już po 45.-50. roku życia. Oczywiście wizyta jest niezbędna również w sytuacjach, gdy u pacjenta pojawiają się różnego rodzaju niepokojące objawy.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – choroby serca i układu krążenia są główną przyczyną przedwczesnych zgonów w naszym kraju, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W 2006 r. z tego powodu zmarło w naszym kraju ponad 168 tys. osób, a w 2010 r. – już ponad 174 tys. Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że codziennie z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera w Polsce około 500 osób, z czego 100 – na zawał.

Oczywiście choroby serca i układu krążenia miewają podłoże genetyczne i są związane z procesami starzenia, ale w bardzo dużym stopniu zależne są również od stylu życia. Można im zapobiegać m.in. poprzez regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, rezygnację z papierosów i alkoholu oraz unikanie stresu. Bardzo ważna jest także regularna opieka specjalisty kardiologa.

Kardiolog – kiedy zgłosić się na konsultacje?

Przyjmuje się, że mniej więcej raz do roku na konsultację kardiologiczną w celach profilaktycznych powinny zgłaszać się wszystkie osoby już po 45.-50. roku życia. Kardiolog przeprowadzi z pacjentem wywiad – zapyta o styl życia, przyjmowane leki, przebyte choroby, stosowaną dietę. Może zmierzyć ciśnienie, posłuchać pracy serca, a także zlecić lub od razu wykonać podstawowe badania kardiologiczne: echo serca, EKG i/lub EKG Holtera.

Oczywiście do kardiologa należy się również zgłosić jeśli pacjent zauważa u siebie niepokojące objawy w postaci:

  • nieregularnej pracy serca,
  • przyspieszonej pracy serca,
  • bólu w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • bólu i zawrotów głowy,
  • przydarzających się omdleń.

W takiej sytuacji kardiolog zleci odpowiednią diagnostykę i wdroży dopasowane do potrzeb leczenie. W terapii wielu schorzeń kardiologicznych wystarczające jest stosowanie leków połączone ze zmianą stylu życia, niekiedy jednak wymagane bywają zabiegi chirurgiczne.

Na konsultacje z doświadczonymi specjalistą kardiologiem oraz podstawowe badania kardiologiczne – echo serca, EKG i EKG Holtera – zapraszamy do CM Judyta. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.