Czy wiesz, czego możesz oczekiwać od lekarza?
Lekarz i każdy inny profesjonalista medyczny ma obowiązek zajmować się Tobą zgodnie z:
- aktualną wiedzą medyczną
- należytą starannością i rzetelnością
- poszanowaniem Twojej godności i intymności
- zasadami etyki zawodowej (możesz je znaleźć w odpowiednich kodeksach poszczególnych zawodów medycznych, np. w kodeksie etyki lekarskiej).
Jakie są obowiązki lekarza
Każdy lekarz ma obowiązek:
- udzielić Ci pomocy lekarskiej w każdej sytuacji, w której opóźnienie zagrażałoby Twojemu zdrowiu bądź życiu
- poinformować Cię o stanie Twojego zdrowia
- zaproponować Ci dostępne metody leczenia
- zachować tajemnicę informacji dotyczących Twojego zdrowia
- uzyskać Twoją zgodę pisemną przed wykonaniem operacji lub innych czynności diagnostycznych o podwyższonym ryzyku dla pacjenta (wyjątkiem jest sytuacja, w której zagrożone jest Twoje życie, a niezwłoczna interwencja lekarza jest niezbędna).
Lekarz powinien zrobić wszystko, żeby Cię wyleczyć, ale nie może dać Ci takiej gwarancji.
Wszystkie czynności medyczne powinny być wykonywane:
- przy użyciu urządzeń spełniających obowiązujące wymagania fachowe i sanitarne
- w odpowiednich pomieszczeniach spełniających określone standardy sanitarne i techniczne (chyba że porada jest udzielana w domu pacjenta).
Czy lekarz może odmówić wykonania świadczenia
Jeśli nie jest zagrożone zdrowie lub życie pacjenta, lekarz może odmówić wykonania jakiejś czynności medycznej, powołując się na klauzulę sumienia. Musi wtedy powiadomić o tym swojego przełożonego oraz złożyć odpowiednie oświadczenie, w którym powołuje się na tę klauzulę i uzasadnia swoje powody. Jednocześnie lekarz ma obowiązek wskazać inną placówkę, w której pacjent będzie mógł mieć wykonane dane świadczenie. Lekarz powinien również odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej pacjenta.
W takiej sytuacji pacjent w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do kierownika podmiotu leczniczego, w którym miało zostać wykonane świadczenie.
Lekarz ma także prawo odmówić leczenia pacjenta, np. jeśli nastąpiła całkowita wzajemna utrata zaufania lub współpraca się nie układa (np. pacjent notorycznie nie przestrzega zaleceń lub narusza zasady współżycia społecznego).
źródło:pacjent.gov.pl