Menu Zamknij

Jak wygląda diagnostyka i leczenie chorób gardła i krtani?

W pierwszej chwili może wydawać się, że choroby gardła i krtani to zimowy problem – gdy na dworze jest zimno, nietrudno o różnego rodzaju infekcje bakteryjne lub wirusowe. Tak naprawdę jednak zapalenie gardła lub krtani może przytrafić się każdemu bez względu na porę roku, również wiosną. W jaki sposób wygląda ich diagnostyka i leczenie?

Choroby gardła i krtani miewają różne podłoże. Mogą być one skutkiem infekcji wirusowych i bakteryjnych – przytrafiają się one osobom w różnym wieku, w zasadzie we wszystkich porach roku. Niektóre schorzenia gardła i krtani są charakterystyczne dla osób pracujących głosem – nauczycieli, wykładowców, osób prowadzących szkolenia, śpiewaków. Zdarza się, że są one efektem indywidualnych predyspozycji osobniczych lub niekorzystnych czynników, np. palenia papierosów, wdychania zanieczyszczonego powietrza, częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Diagnostyka chorób gardła i krtani

Istnieje wiele rodzajów chorób gardła i krtani. Do tych występujących najczęściej zalicza się ostre i przewlekłe zapalenie gardła, angina, zapalenie migdałków, przewlekła chrypa, zapalenie gardła czy różnego rodzaju zaburzenia głosu. W obrębie gardła i krtani mogą rozwinąć się polipy, brodawczaki, guzki głosowe, ziarniaki czy też nowotwory.

Diagnostyką tego typu schorzeń zajmuje się specjalista laryngolog. Wizyta rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta o występujące objawy, ich nasilenie, okoliczności pojawienia się, przebyte choroby, przyjmowane leki itp. W czasie konsultacji laryngologicznej wykonywane są również różnego rodzaju badania, które pozwalają na rozpoznanie danej choroby. Podstawą są oczywiście najprostsze badania palplacyjne i wzrokowe, choć nowoczesna laryngologia oferuje wiele bardziej precyzyjnych metod diagnostycznych. 

Jednym z takich badań jest fiberoskopia – polega ona na wprowadzeniu do gardła i krtani bardzo cienkiego, elastycznego endoskopu, zwanego fiberoskopem, zakończonego miniaturową kamerą. Dzięki badaniu możliwe jest dotarcie do miejsc trudno dostępnych w zwykłym badaniu laryngologicznym.

Bardzo często w diagnostyce chorób krtani i gardła wykonuje się wymaz – przy pomocy specjalnych narzędzi pobiera się niewielki fragment materiału ze ściany gardła, po czym trafia on do badania laboratoryjnego. Dzięki temu można jednoznacznie ocenić, jaki drobnoustrój wywołał infekcję czy zapalenie.

Jak leczy się choroby krtani i gardła?

Leczenie chorób gardła i krtani zależy oczywiście od konkretnie zdiagnozowanego schorzenia. W przypadku infekcji wirusowych stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (w formie tabletek, płynów do płukania gardła, preparatów do inhalacji), w przypadku infekcji bakteryjnych – również antybiotyki. Wykonywane bywają także różnego rodzaju zabiegi – np. usuwanie migdałków, usuwanie polipów i brodawczaków – zarówno w trybie ambulatoryjnym, jak i szpitalnym.

Konsultacje z doświadczoną specjalistką laryngologii znajdują się w ofercie naszego CM Judyta. Osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.