Najczęstszymi powikłaniami przebywania zbyt długo w upale są oparzenia słoneczne i odwodnienie. Upał może jednak nieść za sobą poważniejsze konsekwencje – od udaru cieplnego, po rozwój raka skóry. Dlatego tak ważna jest ochrona organizmu przed promieniowaniem słonecznym. Odpowiednie środki ostrożności pozwalają uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Ochrona przed promieniowaniem UV
Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest główną przyczyną raka skóry, a im cieplej i słoneczniej, tym skóra jest bardziej na nie narażona. Promieniowanie UV jest zazwyczaj najsilniejsze między 10 rano a 15 po południu, dlatego w tych godzinach dobrze jest przebywać w cieniu. Warto też pamiętać, że temperatura w pełnym słońcu może różnić się od tej w cieniu nawet o kilka stopni, gdy więc dokucza Ci upał, zacienione miejsce daje natychmiastową ulgę.
W czasie upałów warto również codziennie stosować krem z filtrem – zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz. Ponieważ filtry przeciwsłoneczne zapobiegają przedostawaniu się promieniowania UV w głąb skór.
Jak wybrać dobry filtr przeciwsłoneczny? Poleca się taki, który ma SPF 25 lub wyższy. Stosowanie kremu z filtrem SPF 25 zazwyczaj zapobiega oparzeniom słonecznym 25 razy dłużej niż w przypadku nieużywania kremu z filtrem. Jednakże, taki krem nie chroni jednak skóry całkowicie, dlatego warto spróbować kremu z filtrem SPF 50 lub nawet sto. Ponadto, niektóre produkty są reklamowane tym, że zawierają filtr przeciwsłoneczny o „szerokim spektrum”. Oznacza to, że krem chroni skórę zarówno przed promieniami ultrafioletowymi A (UVA), jak i ultrafioletowymi B (UVB).
Ochrona przed udarem i odwodnieniem
Noszenie odpowiedniej odzieży to jeden z najlepszych i najłatwiejszych sposobów ochrony przed słońcem. Zakrywanie ciała jasną, przewiewną tkaniną na dłuższą metę lepiej chłodzi ciało, niż odkryta skóra.
Poleca nosić bluzkę z długimi rękawami oraz spodnie czy spódnice zakrywające całe nogi. Materiał powinien być lekki i oddychający (np. len, bawełna). Przed udarem słonecznym chroni noszenie kapelusza – koniecznie z daszkiem lub szerokim rondem, natomiast dla ochrony oczu można używać okularów przeciwsłonecznych może również chronić twarz przed ekspozycją na słońce.
Picie wody ma również wielkie znaczenie w czasie upałów. Pić należy czystą wodę (nie napoje gazowane!) – nawet do 5-6 litrów dziennie, w zależności od tego, ile przebywamy na upale. Gdy jest gorąco, bardzo łatwo się odwodnić, ponieważ ciało wydala wodę razem z elektrolitami wraz z potem. Jeśli dodatkowo ktoś regularnie ćwiczy, powinien pić jeszcze więcej wody i uzupełniać elektrolity. W przypadku poważnych upałów (większych niż 32 stopnie) każdy powinien uzupełniać elektrolity za pomocą picia wody wysokozmineralizowanej lub płynów izotonicznym. Dobrym sposobem na śledzenie stopnia nawodnienia jest monitorowanie koloru moczu. Jeśli ma ciemnożółty czy pomarańczowy kolor, organizm jest odwodniony – należy wtedy wypić więcej wody.