Menu Zamknij

Jak leczyć zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to dość często występująca choroba, będąca zazwyczaj efektem infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Choć w pierwszej chwili nie wydaje się bardzo niebezpieczna, to jednak nie wolno jej lekceważyć – nieleczona może się bowiem skończyć groźnymi powikłaniami. Dlatego objawy zapalenie zatok należy koniecznie skonsultować z laryngologiem.

Zapalenie zatok to choroba występująca głównie w chłodniejszych porach roku, kiedy mamy do czynienia z osłabieniem odporności organizmu, większą aktywnością wirusów i bakterii oraz dużymi różnicami temperatur, niekorzystnymi dla organizmu. Wówczas szkodliwe drobnoustroje łatwiej wnikają do zatok i infekują je, wywołując stan zapalny o charakterze ostrym lub przewlekłym.

Zapalenie zatok może dawać różne objawy. Jest to przede wszystkim ból – pod oczami, w okolicach kości policzkowych, u nasady nosa, a nawet z tyłu głowy. Towarzyszyć mu może obfity katar, uczucie zatkania nosa, zaburzenia węchu, ogólnie gorsze samopoczucie, czasem nawet gorączka. Objawów tego typu nie można lekceważyć. Nieleczone ostre zapalenie zatok może przeobrazić się w chorobę przewlekłą, a następnie wywołać groźne powikłania, np. zapalenie opon mózgowych czy ropnie mózgu.

Zapalenie zatok – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką i leczeniem zapalenia zatok zajmuje się specjalista laryngolog. Na szczęście nie jest to choroba trudna w rozpoznaniu – w większości przypadków wystarcza do tego wywiad lekarski, podstawowe badania palpacyjne twarzy i szyi oraz badania laryngologiczne wykonywane w trybie ambulatoryjnym. Czasami zlecona może zostać tomografia komputerowa zatok lub analiza mikrobiologiczna wymazu z jamy nosowej.

Istnieje wiele różnych metod leczenia zapalenia zatok. W pewnym stopniu pomóc mogą metody domowe – ciepłe okłady na czoło w okolicach zatok, wykonywane kilka razy dziennie inhalacje, z pewnością warto również dużo pić i zadbać o odpowiednią ilość witaminy C w diecie.

  • Z środków farmakologicznych stosuje się przede wszystkim leki przeciwzapalne, obkurczające błonę śluzową nosa oraz ułatwiające oddychanie – w formie kropli do nosa
  • Jeśli u pacjenta występują bóle i gorączka, laryngolog może zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
  • Jeżeli w przebiegu zapalenia zatok pojawia się bardzo wysoka gorączka i obrzęk tkanek, wprowadza się antybiotykoterapię.
  • Jeśli analiza mikrobiologiczna ujawni, że za infekcję odpowiadają grzyby, lekarz przepisuje środki przeciwgrzybicze.
  • Nawracające oraz przewlekłe zapalenia zatok leczy się również operacyjnie. Współczesne zabiegi mają charakter mikrochirurgiczny i endoskopowy, więc są mało inwazyjne dla pacjenta i nie wiążą się z długą rekonwalescencją.
  • Coraz częściej w leczeniu zapalenia zatok wykorzystuje się także zabiegi laserowe.

Wszystkich pacjentów borykających się z zapaleniem zatok zapraszamy na konsultację z doświadczoną specjalistką laryngologii w CM Judyta. Zapewniamy profesjonalną opiekę i krótkie terminy oczekiwania na wizytę -> https://www.cmjudyta.pl/kontakt/.