Menu Zamknij

Dlaczego warto jest skorzystać z usług rehabilitacyjnych?

W przypadku urazu lub przewlekłego bólu, lekarz może zalecić rehabilitację. W takich przypadkach jedyną inną dostępną opcją jest np. uśmierzanie bólu za pomocą środków przeciwbólowych, co nie leczy źródła problemu. Dlatego warto korzystać usług rehabilitacyjnych, zanim problemy zaczną się pogłębiać.

Na co pomaga rehabilitacja?

Jedną z największych korzyści płynących z rehabilitacji jest to, że może ona przyczynić się do zmniejszenia bólu powstałego w wyniku choroby lub urazu. Istnieją specjalne zabiegi lub ćwiczenia, które pomogą zniwelować ból. W niektórych przypadkach rehabilitacja może sprawić, że pacjent cierpiący na przewlekły ból lub ból spowodowany kontuzją, będzie mógł zrezygnować z przyjmowania leków przeciwbólowych.

Jednym z kluczowych celów rehabilitacji jest pomoc w odzyskaniu formy po urazie czy chorobie. Wzmocnienie osłabionych mięśni może na początku być trudne, ale ostatecznie pomaga zapobiegać bólowi i przyspiesza powrót do zdrowia. Co ważniejsze, specjalista jest w stanie pokazać, jak ćwiczyć we właściwy sposób, aby uniknąć ryzyka spowodowania kolejnych kontuzji. Odpowiednia rehabilitacja zmniejsza również obrzęki i stany zapalne, co przyczynia się do szybszego gojenia się ran, np. po operacji.

Także w przypadku, gdy tkanka bliznowata gromadzi się po urazie, pomóc może rehabilitacja. Blizny pooperacyjne czy pourazowe często są powodują nadmierne napięcie skóry, a w rezultacie ból podczas ruchu. Rehabilitacja polegają na rozciąganiu blizny zmniejsza jej bolesność i sprawia, że rana goi się szybciej.

Rehabilitacja a ogólny stan zdrowia

Inną rzeczą, o których zwykle się nie myśli, jest zakres ruchu. Podczas kontuzji, po operacji czy długiej chorobie, z powodu zaniedbań związanych z trybem życia, zmniejsza się zakres ruchu, elastyczność ciała. Rehabilitacja pomaga bezpiecznie zwiększyć zakres ruchu, co przyczynia się do poprawy ogólnej sprawności.

Wiele przypadków spadku kondycji po intensywnym treningu, nadwyrężeń czy stanów zapalnych wynika  z wielokrotnego mikrouszkodzenia tkanki ciele. Jednak organizm jest zaprojektowany tak, aby w przypadku małych zniszczeń sam się naprawiał, a rehabilitacja może pomóc przyspieszyć ten proces. Ćwiczenia, które są częścią programu rehabilitacji, wspomagają naprawę tkanek i regenerację organizmu.

W przypadku urazu lub zmagasz się z przewlekłym bólem, dobrze jest rozważyć program rehabilitacyjny wysokiej jakości. Aby umówić się na konsultację, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu lub zarejestruj na LekarzeBezKolejki.pl