Menu Zamknij

21 września – Światowy Dzień Choroby Alzheimera

21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera – według szacunków, w Polsce borykać się z nią może nawet 300 tys. osób, z czego u wielu choroba nie jest zdiagnozowana. W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi przede wszystkim do zaburzeń pamięci, orientacji i rozumienia. Niestety, jest to schorzenie nieuleczalne – odpowiednia terapia może jedynie hamować jej postępy i łagodzić przebieg.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzono w 1994 r. – w 10. rocznicę uruchomienia organizacji Alzheimer Disease International (ADI), której zadaniem jest podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej schorzenia oraz zwalczanie stygmatyzacji ludzi chorych. We wrześniu, który jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera, na całym świecie odbywają się wydarzenia informacyjne, edukacyjne, kampanie medialne i zbiórki funduszy.

Choroba Alzheimera – przyczyny

Choroba Alzheimera to schorzenie otępienne – szacuje się, że w Polsce różne odmiany otępienia występują nawet u 500 tys. osób, z czego u 300 tys. mamy do czynienia z chorobą Alzheimera. Borykają się z nią osoby starsze – bezpośrednią przyczyną rozwoju schorzenia jest odkładanie się w mózgu jednego z białek, które niszczy neurony i powoduje nieodwracalne uszkodzenia tkanki mózgowej.

Przypuszcza się, że wpływ na zachorowanie mogą mieć czynniki genetyczne, autoimmunologiczne, ale także współwystępowanie niektórych chorób przewlekłych (np. niewydolności serca i nadciśnienia) oraz niezdrowy tryb życia (np. stosowanie używek).

Choroba Alzheimera – objawy

Choroba Alzheimera rozwija się zazwyczaj w ciągu 5-12 lat. U wielu pacjentów przez długi czas jest niediagnozowana, bo jej objawy składa się na karb naturalnych procesów starzenia. Najczęściej dotyczą one upośledzenia funkcji poznawczych, zwłaszcza zaburzeń pamięci. Osoba chora może zapominać o umówionych spotkaniach, zapominać gdzie odłożyła dany przedmiot, tracić wątek w rozmowie, mieć problemy z obsługą domowych urządzeń. Czasami pojawiają się również wahania nastroju.

Im bardziej zaawansowane stadium, tym objawy choroby Alzheimera stają się widoczniejsze. Występować mogą napady agresji słownej i fizycznej, bezcelowe chodzenie, omamy wzrokowe i słuchowe, nadmierny apetyt oraz nadmierna pobudliwość seksualna. W zaawansowanych stadiach pacjenci przebywają w pozycji leżącej, pojawia się nietrzymanie moczu i stolca, wymagają oni karmienia i całodobowej opieki.

Jak leczy się chorobę Alzheimera?

Diagnostyką i leczeniem choroby Alzheimera zajmuje się specjalista neurolog – niestety, mimo rozwoju nowoczesnych technologii jak dotąd nie udało się opracować leku, który skutecznie hamowałby rozwój schorzenia i odwracał jego skutki. Dzięki terapii farmakologicznej, rehabilitacji, treningom środowiskowym i treningom pamięci można jedynie spowalniać postępy schorzenia. Większość pacjentów z chorobą Alzheimera umiera w ciągu kilku lat po jej rozpoznaniu na skutek powikłań.

Na konsultacje z doświadczonym specjalistą neurologii zapraszamy do CM Judyta – można u nas uzyskać kompleksową pomoc w zakresie diagnostyki i leczenia choroby Alzheimera. Zachęcamy do kontaktu!